Emerytury policyjne nadal atrakcyjne. Ile wynoszą i kiedy można z nich skorzystać?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   21 czerwca 2016 10:30


Emerytury policyjne nadal atrakcyjne. Ile wynoszą i kiedy można z nich skorzystać? Policjantom, którzy trafili do służby przed 2013 r., do emerytury wystarczy 15 lat służby i to niezależnie od wieku. Fot. włodi/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Choć w 2013 r. funkcjonariusze policji utracili część przywilejów emerytalnych, to nadal świadczenia emerytalne są korzystniejsze niż w przypadku większości innych grup zawodowych w Polsce - zauważa Dziennik Gazeta Prawna. Zasady przechodzenia na emeryturę zależą m.in. od tego, kiedy policjant wstąpił do służby.

Do 2013 r. policjant, aby otrzymać emeryturę, musiał wyłącznie udowodnić 15 lat służby - osiągnięty wiek nie miał żadnego znaczenia. Po 15 latach emerytura wynosiła jednak tylko 40 proc. ostatniej pensji, a wzrastała za każdy dodatkowy rok służby o 2,6 proc. ostatniego wynagrodzenia. Jeśli przed wstąpieniem do służby funkcjonariusz pracował w cywilu, dolicza się mu też takie lata pracy. Ci, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r., dostaną emeryturę za czas służby z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSW. Za okresy pracy przed jej podjęciem (poza służbami mundurowymi) to ZUS wypłaci świadczenie.

Te przywileje przysługują już jednak tylko tym funkcjonariuszom, którzy trafili do służby do końca 2012 r., przy czym mogą oni dokonać wyboru, czy chcą przejść na emeryturę na starych czy na nowych zasadach. 

Funkcjonariusze wstępujący do służby po 1 stycznia 2013 r. mogą przejść na emeryturę dopiero po 25 latach służby i jeśli ukończyli 55 lat. Jej wysokość jest obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia z 10 kolejnych lat służby (ze stałymi dodatkami i nagrodami rocznymi), które wybiera sam mundurowy. Jeśli nie dokona wyboru, podstawę wymiaru emerytury będzie stanowić średnie uposażenie z 10 lat poprzedzających rok zwolnienia ze służby.

Po 25 latach służby emerytura jest wypłacana w wysokości 60 proc. podstawy jej wymiaru, ale będzie rosnąć o 3 proc. za każdy dodatkowy rok w służbie, do maksymalnie 75 proc. pensji.

Więcej: www.gazetaprawna.plPodobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.