Emerytury: ponad 2 mln Polaków nie ma ustalonego kapitału początkowego

FINANSE

Autor: interia.pl/Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 13:49


Emerytury: ponad 2 mln Polaków nie ma ustalonego kapitału początkowego Z ustaleniem kapitału nie trzeba czekać do momentu złożenia wniosku o emeryturę - można to zrobić wcześniej. Photo Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Eksperci apelują, aby osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o obliczenie kapitału początkowego, zrobiły to jak najszybciej. W przeciwnym razie uprawnieni otrzymają niższą emeryturę, niż to wynikało ze składek zapłaconych przed pracodawców, a różnice mogą sięgać nawet kilkuset złotych - przestrzega Interia.pl.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje, że aż 2,3 mln Polaków nadal nie ma ustalonego kapitału początkowego. ZUS nie może tego zrobić z urzędu, bowiem przepisy nakazują, aby sam zainteresowany złożył wniosek w tej sprawie. Tymczasem zdaniem specjalistów tego typu wokand będzie lawinowo przybywać.

Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy zaznacza, że wkrótce o świadczenie emerytalne będą występować kolejne roczniki powojennego wyżu. Dodaje, że osoby starsze nie zdają sobie sprawy, że z ustaleniem kapitału nie muszą czekać do momentu, aż złożą wniosek o emeryturę, a mogą to zrobić wcześniej. 

Podstawą obliczenia kapitału początkowego jest dokumentacja płacowa. Jeśli pracodawca już nie istnieje, to archiwum lub następca prawny może tylko wystawić zaświadczenie potwierdzające wysokość zarobków. O tym, że ustalenie kapitału początkowego nie jest prostą sprawą, świadczy liczba odwołań od decyzji zakładu. O ile w 2010 r. było ich 2158, to już w roku 2015 ich liczba wzrosła do 3465 - donosi interia.pl

Portal zaznacza, że na szybkie ustalenie kapitału nie mają co liczyć osoby, których wyciągi płacowe znajduje się w Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Okazuje się, że na uzyskanie potrzebnych zaświadczeń (w tym przypadku są honorowane przez organ emerytalno-rentowy) "trzeba czekać miesiącami". 

Więcej: www.interia.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.