Francja: zachęty finansowe dla tych, którzy odłożą emeryturę o rok

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 listopada 2015 12:42


Francja: zachęty finansowe dla tych, którzy odłożą emeryturę o rok Fot. Fotolia

Pracodawcy i trzy z pięciu wielkich francuskich central związkowych podpisali w piątek (30 listopada) porozumienie umożliwiające zastosowanie od 2019 roku systemu zachęt finansowych dla pracowników sektora prywatnego, którzy postanowią odłożyć o rok przejście na emeryturę.

Jednocześnie ci, którzy nie zechcą pracować o rok dłużej, stracą na tym finansowo.

Zgodnie z porozumieniem, jeśli osoba zatrudniona nie zgodzi się pracować o rok dłużej, będzie przez pierwsze trzy lata pobierała emeryturę o 10 proc. niższą aniżeli ta, którą wypracowała płacąc składki emerytalne.

I odwrotnie: ten, kto po osiągnięciu wieku emerytalnego zgodzi się pracować o 12 miesięcy dłużej, otrzyma dopłatę do swej emerytury, ale tylko przez pierwszy rok. Osoba, która przepracuje dwa lata dłużej, otrzyma emeryturę o 10 proc wyższą. Jeśli będą to trzy lata - o 20 proc. wyższą, a po czterech dodatkowych latach pracy - o 30 proc. wyższą.

Porozumienie będzie dotyczyć osób, które w 2019 roku osiągną wiek 62 lat i będą miały za sobą 41 i pół roku pracy oskładkowanej, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania pełnej emerytury.

Pierwszym pokoleniem, które skorzysta z zawartego porozumienia, będą osoby urodzone w 1957 roku.

Porozumienie jest ważne w świetle prawa francuskiego, ponieważ trzy centrale związkowe, które je podpisały (CFDT, CFE-CGC, CFTC), reprezentują wspólnie wystarczającą większość związkowców, aby można ją było uważać za reprezentatywną.

Do porozumienia nie przystąpiły Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) i Siła Robotnicza (FO), które uznały, że jest ono nie do przyjęcia.

Pracodawcy zgodzili się na podwyższenie o 700 milionów euro rocznie dodatkowych składek wpłacanych na konta Agric i Arrco, w których oskładkowują się pracownicy sektora prywatnego. Ponadto pracodawcy zgodzili się wpłacać dodatkowe składki na fundusz wypłat dla pracowników od pewnego określonego wieku zwalnianych przed nabyciem praw emerytalnych.

Zawarte porozumienie ma uratować fundusze Agric i Arrco, których deficyt wzrastał w ostatnich latach. W 2014 roku wyniósł odpowiednio 1,98 mld i 1,15 mld euro, a w 2014 r. - 1,24 mld i 405 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.