Fundacja Kronenberga: 8 proc. oszczędza z myślą o emeryturze
Autor: PAP/Rynek Seniora   31 października 2017 15:11

Tylko 8 proc. oszczędzających Polaków odkłada pieniądze z myślą o emeryturze. Choć niemal połowa z nas deklaruje, że w ciągu roku "coś odłożyło", ale raczej "na czarną godzinę", remonty czy urlopy.

Z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy wynika, że niemal połowa respondentów (47 proc.) deklaruje, że raz w roku "coś odłożyło", ok. 17 proc. respondentów robi to regularnie. Jak pokazują wyniki badań "Postawy Polaków wobec finansów" osób, które oszczędzają z myślą o emeryturze, jest 8 proc. W 2015 roku było ich prawie trzy razy więcej.

- Dostrzegamy, że liczba respondentów, którzy deklarują oszczędzanie na emeryturę jest płynna i dynamicznie reaguje na doniesienia rynkowe czy reformy systemu emerytalnego. Przy dużej zmianie w OFE w 2015 roku ten wskaźnik był na historycznie najwyższym poziomie i wynosił 21 proc. Teraz, kiedy mamy obniżony wiek emerytalny i mniej niepokojących doniesień wokół tematu, o emeryturze jako celu oszczędzania mówi zaledwie 8 proc. respondentów - twierdzi szef pionu zarządzania produktami detalicznymi, usługami maklerskimi, segmentami i siecią oddziałów w Citi Handlowy Jacek Taraśkiewicz.

Z badania wynika, że najczęściej oszczędzamy na tzw. "czarną godzinę", remonty i urlopy. Połowa z nas odkłada gotówkę lub wpłaca pieniądze na depozyt, 19 proc. inwestuje w akcje, 9 proc. w fundusze emerytalne, 6 proc. w fundusze inwestycyjne. Inne cele wskazało 17 proc. badanych.

- Badanie pokazało, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii strategii inwestycyjnych. Połowa z nas trzyma oszczędności w gotówce lub na depozycie, czyli środki nie pracują aktywnie. Zauważamy niewielki wzrost w przypadku zainteresowania funduszami inwestycyjnymi - dodaje Taraśkiewicz.

Z danych OECD wynika, że Polacy się bogacą. Nasze oszczędności urosły już dwukrotnie i obecnie średnio jeden mieszkaniec ma ich już 101 tys. zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż miał w 2008 roku. Wtedy do dyspozycji mieliśmy 49 tys. zł.

Z badań Fundacji Kronenberga, które prowadzone są od 2014 roku wynika, że blisko 2/3 badanych deklaruje, że dyskutuje o kwestiach finansowych z najbliższymi (w bieżącym roku ten odsetek wynosi on 63 proc.). Jednak połowa osób przyznaje, że dzieli się z pozostałymi domownikami pełną wiedzą o posiadanych środkach finansowych. Ponadto wspólne decyzje w kwestiach większych wydatków w ciągu roku podejmowane są w przypadku 55 proc. badanych. (PAP)

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej( 1028 osób) grupie Polaków w wieku 15 - 75 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR