Fundusz Rezerwy Demograficznej to fikcja?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   01 kwietnia 2016 09:51


Fundusz Rezerwy Demograficznej to fikcja? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W FRD, który został utworzony w 2002 r. jako rezerwa mająca zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego, powinniśmy uzbierać blisko 100 mld zł. Tymczasem zgromadzono w nim jedynie 19,6 mld zł. Zakładając, że co miesiąc ZUS wydaje na emerytury 10 mld zł, pieniądze wystarczą na niecałe dwa miesiące - donosi Gazeta Wyborcza.

Z funduszu, pełniącego rolę "skarbonki" zabezpieczającej emerytury dzisiejszym 40- czy 50-latkom, mieliśmy skorzystać dopiero po 2025 r., gdy będzie najwięcej emerytów, a najmniej pracujących.

FRD pozyskuje środki z części składek ubezpieczeniowych wpłacanych przez Polaków (chodzi o 0,35 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej). Docelowo miało być to 1 proc. Drugie źródło to prywatyzacja - na FRD miało trafiać 40 proc. pieniędzy z prywatyzowanych spółek - informuje Gazeta Wyborcza. 

Jak przekonuje GW, konstrukcja funduszu jest taka, że każdy kolejny rząd może pobierać z niego pieniądze. Tak też się działo - rządzący, tłumacząc się trudną sytuacją finansową, zamiast w funduszu oszczędzać, co roku zmniejszali jego rezerwy.

Twórcy reformy emerytalnej z 1999 r. przewidywali powołanie krajowego aktuariusza, który mógłby zakazać politykom wydawania rezerw na doraźne cele. Podobna instytucja świetnie się sprawdza w Wielkiej Brytanii - aktuariusz rządowy (Government Actuary) został tam powołany już w 1917 r. Tego typu rozwiązania funkcjonują też w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Czechach - pisze GW. 

W Polsce dopiero w 2005 r. powstał projekt ustawy o aktuariuszu krajowym, ale pomysł nie wszedł w życie.

"PiS prawdopodobnie wyczyści FRD do zera, aktuariusz pozostanie jedynie na papierze, a emerytalna bomba wciąż będzie tykać. Do czasu, aż system emerytalny całkowicie nam się zawali" - konstatuje GW.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR