Gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę w ramach IKE? Nie w dużych bankach

FINANSE

Autor: Bankier.pl/Rynek Seniora   30 maja 2016 15:51


Gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę w ramach IKE? Nie w dużych bankach Według analizy Bankier.pl największe oprocentowanie IKE oferuje Bank Spółdzielczy w Nadarzynie - 4 proc. rocznie. Fot. Fotolia

Obecnie oszczędności na emeryturę najlepiej zdeponować w banku spółdzielczym. Na Indywidualnych Kontach Emerytalnych spółdzielcy oferują nawet dwukrotnie wyższe stawki niż banki komercyjne - donosi portal Bankier.pl.

IKE to trzeci, nieobowiązkowy filar emerytalny. Pieniądze zdeponowane na kontach IKE są własnością klienta i może je w dowolnej chwili wycofać.

IKE prowadzone są w bankach w formie inwestycji lub jako konta oszczędnościowe. Stawka oprocentowania jest zmienna, a klient nie jest zobowiązany do regularnego zasilania konta. Ustawa przewiduje maksymalny roczny limit wpłat na IKE - w 2016 r. wynosi on 12 165 zł.

Najwyżej oprocentowane IKE w formie konta oszczędnościowego oferują dziś Bank Millennium i Idea Bank. W obu przypadkach można zarobić - pod pewnymi warunkami - maksymalnie 3 proc. rocznie - analizuje Bankier.pl. Pozostałe instytucje (portal analizował ofertę sześciu banków) oferują odsetki na poziomie 1,5-1,75 proc.

Znacznie lepiej na IKE płacą banki spółdzielcze. Liderem zestawienia jest Bank Spółdzielczy w Nadarzynie (Mazowieckie), który proponuje klientom 4 proc. Niewiele mniej płaci Bank Spółdzielczy w Jordanowie (Małopolskie) - 3,95 proc. W sektorze spółdzielczym bez trudu znajdziemy konta, których oprocentowanie jest wyższe od stawek oferowanych przez banki komercyjne.

Zachętą do oszczędzania na IKE jest zwolnienie osiąganego zysku z podatku Belki - ale pod warunkiem, że osoba oszczędzająca wypłaci oszczędności po osiągnięciu 55. (wcześniejsza emerytura) lub 60. r.ż. W innym wypadku, bank pobierze 19 proc. podatku od wypracowanego zysku.

Więcej: www.bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.