Gertruda Uścińska: ZUS ma ponad 80-letnią tradycję i gwarancje państwa. Nie zbankrutuje

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   30 marca 2016 13:11


Gertruda Uścińska: ZUS ma ponad 80-letnią tradycję i gwarancje państwa. Nie zbankrutuje Polski system ubezpieczeń społecznych opiera się na modelu niemieckim, który działa już od 1883 r. Fot. DncnH/Flickr.com (CC BY 2.0)

Nowa szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych argumentowała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, że nie ma żadnych sygnałów o niebezpieczeństwie wyczerpania się pieniędzy na świadczenia. Pozytywnie odniosła się także do idei emerytury obywatelskiej.

W związku ze zbliżającym się okienkiem transferowym od 1 kwietnia 2016 r. pracujący Polacy będą mogli zdecydować, czy część ich składek emerytalnych z tzw. II filara ma być deponowana na indywidualnym subkoncie ZUS, czy trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Czytaj więcej: OFE czy ZUS? Niebawem otwiera się okienko transferowe

Prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła na łamach DGP, że w poprzednim okienku deklarację pozostania w otwartych funduszach emerytalnych złożyło ponad 2,5 mln osób, jednak od tego czasu tylko 0,5 proc. osób wchodzących na rynek pracy decyduje się na przystąpienie do OFE. 

Prezes Uścińska przekonywała, że ZUS ma ponad 80-letnią tradycję, a system ubezpieczeń społecznych działa na kontynencie europejskim od 1883 r., gdy w Niemczech wprowadzono pierwsze ubezpieczenie chorobowe. Zaznaczyła, że Polska wzoruje się właśnie na systemie niemieckim, a tak długa tradycja daje pewność jego trwałości. Przypomniała także, że istnieje gwarancja państwa dla wypłaty świadczeń oraz gwarancja tylko dodatniej waloryzacji składek na subkoncie i koncie.

W wywiadzie dla DGP szefowa ZUS-u przekonywała, że ma żadnych sygnałów o niebezpieczeństwie wyczerpania się rezerw finansowych Zakładu. Zaznaczała, że choć obecnie deficyt w FUS wynosi 53 mld zł, z czego 44 mld zł pokrywa dotacja budżetowa, to ważne jest porównanie deficytu do PKB - a pod tym względem, w najbardziej realistycznym wariancie prognozy, wielkość ta ulegnie zmniejszeniu z 2,82 do 2,68 punktu proc. - przekonywała.

Prezes ZUS odniosła się także do idei emerytury obywatelskiej. Stwierdziła, że to pomysł do rozważenia. Jak jednak podkreśliła, w UE mamy prawo do swobodnego przemieszczania się i zagwarantowane w tym kontekście prawa emerytalne, zatem niemożliwe jest stworzenie systemu ograniczonego tylko do polskich obywateli.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.