Główny ekonomista ZUS: niewiele osób byłoby w stanie samodzielnie oszczędzić na emeryturę

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   11 kwietnia 2017 11:51


Główny ekonomista ZUS: niewiele osób byłoby w stanie samodzielnie oszczędzić na emeryturę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zauważa Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS, b. minister finansów i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, bardzo niewiele osób byłoby w stanie samodzielnie oszczędzić na swoją emeryturę tyle, ile dostaną z systemu państwowego.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa będzie rosła presja osób starszych na wyższe emerytury - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Jednak - według Wojciechowskiego - większość osób nie dostrzega sensu działalności państwa w sektorze ubezpieczeń społecznych. Sądzą, że sami są w stanie o siebie zadbać, a to krótkowzroczne myślenie - przekonuje na łamach DGP. 

Twierdzi, że większość miałaby bardzo niskie świadczenia, a wtedy emeryturę zastępowałaby opieka społeczna. Podkreśla, że lepszym rozwiązaniem jest stabilny system emerytalny typu ubezpieczeniowego, ponieważ daje on poczucie godności, bo "dostajemy świadczenia za coś, co wypracowaliśmy, a nie prosimy o pomoc społeczną".

Główny ekonomista ZUS przestrzega, że wszelkie próby odseparowania systemu ubezpieczeń społecznych od dochodów z pracy są szkodliwe dla gospodarki, a im więcej związku ubezpieczenia z dochodami z pracy, tym lepiej dla rynku pracy.

Konstatuje, że jeśli presja na wyższe emerytury będzie rosła, to najlepszym scenariuszem jest wzmocnienie ubezpieczeniowego charakteru systemu emerytalnego.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR