Gorzów Wlkp.: 85-latek przekazał 170 tys. zł oszustowi podającemu się za policjantaPAP/Rynek Seniora - 08 stycznia 2019 11:18


170 tys. zł stracił 85-letni gorzowianin, który przekazał wszystkie oszczędności oszustowi podającemu się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Do przestępstwa doszło 3 stycznia br. - poinformował w poniedziałek (7 stycznia) rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

- Prowadzimy intensywne czynności w tej sprawie, ale dotarcie do przestępców w takich przypadkach nie jest łatwe. Niestety, mimo wielu apeli i kampanii edukacyjno-informacyjnych takie przypadki nadal się zdarzają - powiedział Maludy.

Dodał, że sugestiom oszustów ulegają głównie starsze osoby, a przestępcy nie mają żadnych skrupułów w okradaniu swoich ofiar z oszczędności całego życia. Dowodem tego jest ostatnie oszustwo w Gorzowie.

Do 85-latka zatelefonował mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował, że jego oszczędności są zagrożone. Przekonywał, że jedynym rozwiązaniem gwarantującym zachowanie pieniędzy jest potajemne przekazanie ich policji.

Senior nie miał konta internetowego, więc pojawił się problem dla oszustów. Kazali mu pójść do banku i je założyć. 85-latek zrobił to, a następnie przez telefon podał loginy i hasła oszustowi, będąc przekonanym, że rozmawia z policjantem. Krótko potem jego konto zostało wyczyszczone. Pokrzywdzony przyszedł na policję następnego dnia.

- Nie dajmy się nabierać. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy - podkreślił Maludy.

Według danych policyjnych w woj. lubuskim oszuści działający metodami na tzw. wnuczka czy policjanta w ciągu roku wyłudzają łącznie ponad milion złotych, głównie od starszych ludzi.