Grecja: dziennikarze też strajkują przeciw reformie emerytalnej

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 lutego 2016 12:34


Grecja: dziennikarze też strajkują przeciw reformie emerytalnej Fot. archiwum

Greccy dziennikarze przystąpili w środę (3 lutego) do strajku w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej, od której przeprowadzenia przez rząd w Atenach uzależnione jest przekazanie Grecji trzeciego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej.

W ramach strajku przerwano nadawanie programów informacyjnych w radiu i telewizji, portale internetowe nie aktualizują wiadomości, nie będą też drukowane czwartkowe wydania gazet.

Greckie związki zawodowe wzywają do przystąpienia w czwartek do strajku powszechnego, polegającego na zamknięciu wszelkich instytucji od szkół po biura, a w szpitalach publicznych ma pracować jedynie personel ratowniczy. Akcja strajkowa obejmie także transport publiczny, włącznie z lotami krajowymi i kursami promów. Strajkować mają też przez 24 godziny stacje paliw.

Do strajku wezwano również lekarzy, adwokatów, notariuszy i inżynierów.

Dziennikarze, podobnie jak przedstawiciele innych wolnych zawodów, rolnicy i dwa największe greckie związki związkowe - sektora prywatnego GSEE i pracowników sektora publicznego ADEDY - żądają wycofania projektu reformy emerytur. Domagają się jej wierzyciele Grecji z UE i MFW.

Reforma systemu emerytalnego jest jedną z głównych reform, które musi przeprowadzić rząd Aleksisa Ciprasa. Przewiduje ona zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, w tym przez prawników. Także rolnicy mają płacić więcej.

W sierpniu 2015 roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pomoc w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.