GUS: zagrożenie ubóstwem wśród emerytów - niewielkie
Autor: GUS, MK/Rynek Seniora   10 czerwca 2015 14:00

Emeryci to jedna grup społecznych w najmniejszym stopniu dotkniętych ubóstwem - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego poświęconego ubóstwu ekonomicznemu w Polsce.

Opracowanie oparto na badaniu budżetów gospodarstw domowych. Wynika z niego, że w 2014 r. w stosunku do roku 2013 nastąpiła poprawa przeciętnej sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Jednocześnie nie odnotowano istotnych zmian w zasięgu ubóstwa ekonomicznego.

Stopy ubóstwa skrajnego i relatywnego pozostały na tym samym poziomie (7,4 proc. w przypadku ubóstwa skrajnego i 16,2 proc.  relatywnego). Podobnie na zbliżonym poziomie pozostał zasięg ubóstwa ustawowego - 12,2 proc. w 2013 r. - 12,8 proc.). 

Z danych opublikowanych przez GUS wynika także, że emeryci to jedna z grup społeczno-ekonomicznych w najmniejszym stopniu zagrożona ubóstwem. W 2014 r. stopa ubóstwa skrajnego w przypadku emerytów wyniosła 5,8 proc. Niższy wynik odnotowano tylko w przypadku pracujących na własny rachunek - 4,1 proc.   

Wyniki dla pozostałych grup: pracownicy - 6,5 proc., rolnicy - 12,1 proc., renciści - 12,5 proc., utrzymujący się z innych, niezarobkowych źródeł - 21,1 proc.

W podobny sposób przedstawia się kolejność w przypadku ubóstwa relatywnego: pracujący na własny rachunek - 8,9 proc., emeryci - 12,1 proc. , pracownicy - 15,2 proc., renciści - 25,5 proc., rolnicy - 28 proc., utrzymujący się z innych niezarobkowych źródeł - 36,2 proc.

Wysokość stóp dla ustawowej granicy ubóstwa:  pracujący na własny rachunek - 6,8 proc., emeryci - 7,2 proc., pracownicy - 11,9 proc., renciści - 17,8 proc., rolnicy - 21,2 proc. utrzymujący się z innych niezarobkowych źródeł - 29,9 proc.

GUS przeanalizował też zagrożenie ubóstwem w oparciu o podział na grupy wiekowe. W Polsce częściej ubóstwem ekonomicznym zagrożeni są ludzie młodzi, w tym dzieci. W 2014 r. zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia osiągnął ok. 10 proc. a osoby w tym wieku stanowiły prawie jedną trzecią populacji zagrożonej ubóstwem skrajnym (w populacji ogółem do tej grupy wiekowej należała w przybliżeniu co czwarta osoba).

Dane opublikowane przez GUS pokazują, że grupą w najmniejszym stopniu zagrożoną ubóstwem ekonomicznym są osoby po 65 r. ż. W 2014 r. w tej grupie zasięg ubóstwa skrajnego wyniósł 4,3 proc., relatywna granica ubóstwa dotyczyła 10,6 proc. populacji, zaś ustawowa granica - 5,8 proc.  

Przyjęte granice ubóstwa ekonomicznego
Jak wyjaśnia GUS, stopa ubóstwa jest to odsetek osób w gospodarstwach domowych, w których poziom wydatków był niższy od przyjętej granicy ubóstwa. 

Przyjęte przez  granice ubóstwa ekonomicznego:

 - poziom minimum egzystencji, przyjmowany jako granica ubóstwa skrajnego; minimum egzystencji obliczane jest przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS); uwzględnia ono jedynie te potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a konsumpcja niższa od tego poziomu prowadzi do biologicznego wyniszczenia,

 - ustawowa granica ubóstwa (próg interwencji socjalnej), określona jako kwota, która zgodnie z obowiązującą ustawą o pomocy społecznej uprawnia do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej,

 - relatywna granica ubóstwa, określoną jako 50 proc. średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych (obliczonych na podstawie wyników badania budżetów gospodarstw domowych).

W IV kw. 2014 r. dla gospodarstwa 1-osobowego minimum egzystencji wyniosło 540 zł, a granica ubóstwa relatywnego - 713 zł.

W przypadku ubóstwa ustawowego przy obliczaniu granic ubóstwa obowiązują dwie wielkości progowe: dla osoby samotnie gospodarującej (gospodarstwo jednoosobowe) oraz dla osoby w gospodarstwie wieloosobowym.

Od października 2012 r. dla osoby samotnie gospodarującej jest to kwota 542 zł, zaś dla osoby w gospodarstwie wieloosobowym - 456 zł. Wcześniej, przez 6 lat dla osoby samotnie gospodarującej kwota ta wynosiła 477 złotych, zaś dla osoby w gospodarstwie wieloosobowym - 351 złotych.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.