
Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) alarmuje, że wciąż nie ma rozwiązań prawnych, które porządkowałyby kwestię otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby, które jednocześnie otrzymują rentę lub emeryturę.
Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", obecnie przepisy przewidują, że świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane osobom, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki, np. nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności; jeżeli jednak osoby sprawujące opiekę są uprawnione do pobierania emerytury lub renty, nie przysługuje im zasiłek pielęgnacyjny.
W przypadku, gdy wysokość renty lub emerytury jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, opiekunowie mogą się zmagać z problemami finansowymi przy sprawowaniu opieki.
HFPC skierowała list do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, czy planuje ono prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Resort poinformował, że prace nad możliwymi zmianami w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych prowadzone są w ramach wewnątrzresortowego Zespołu do Spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.
Ministerstwo poinformowało także, że będzie uczestniczyć w pracach międzyresortowego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, którego celem ma być „wypracowanie kompleksowych rozwiązań wsparcia niepełnosprawnych od momentu urodzenia aż po starość".
Całą odpowiedź MRPiPS zobacz TUTAJ
Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest niezależnie od osiąganych dochodów i wynosi obecnie 1300 zł miesięcznie, czyli równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia netto.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych