Helsińska Fundacja Praw Człowieka: trzeba zrównać świadczenie pielęgnacyjne z rentą i emeryturą

FINANSE

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   30 sierpnia 2016 10:42


Helsińska Fundacja Praw Człowieka: trzeba zrównać świadczenie pielęgnacyjne z rentą i emeryturą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) alarmuje, że wciąż nie ma rozwiązań prawnych, które porządkowałyby kwestię otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby, które jednocześnie otrzymują rentę lub emeryturę.

Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", obecnie przepisy przewidują, że świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane osobom, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki, np. nad osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności; jeżeli jednak osoby sprawujące opiekę są uprawnione do pobierania emerytury lub renty, nie przysługuje im zasiłek pielęgnacyjny.

W przypadku, gdy wysokość renty lub emerytury jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, opiekunowie mogą się zmagać z problemami finansowymi przy sprawowaniu opieki.

HFPC skierowała list do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, czy planuje ono prace nad zmianami w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Resort poinformował, że prace nad możliwymi zmianami w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych prowadzone są w ramach wewnątrzresortowego Zespołu do Spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo poinformowało także, że będzie uczestniczyć w pracach międzyresortowego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, którego celem ma być „wypracowanie kompleksowych rozwiązań wsparcia niepełnosprawnych od momentu urodzenia aż po starość". 

Całą odpowiedź MRPiPS zobacz TUTAJ

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest niezależnie od osiąganych dochodów i wynosi obecnie 1300 zł miesięcznie, czyli równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia netto.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR