IKE nie zachęcają do oszczędzania na emeryturę?

FINANSE

Autor: bankier.pl/Rynek Seniora   06 marca 2015 10:41


IKE nie zachęcają do oszczędzania na emeryturę?

Dziś Indywidualne Konta Emerytalne prowadzone w formie konta oszczędnościowego przynoszą w zasadzie symboliczny zysk, ponieważ obniżki stóp procentowych uderzyły w oprocentowanie oferowanych przez banki kont. A w założeniu powinny zachęcać do oszczędzania na emeryturę - czytamy na portalu bankier.pl.

Indywidualne Konta Emerytalne to trzeci, dobrowolny filar emerytalny. W odróżnieniu do kapitału zgromadzonego w Otwartych Funduszach Emerytalnych, pieniądze na nich zgromadzone na IKE są własnością klienta i w każdej chwili może je wycofać. Konta emerytalne oferowane są przez banki, towarzystwa ubezpieczeń, towarzystwa inwestycyjne, domy maklerskie czy w ramach PTE. Mogą przybierać różne formy - od inwestycji przez ubezpieczenie po zwykłe konto bankowe.

 Te ostatnie funkcjonują na podobnych zasadach jak zwykłe konta oszczędnościowe. Są oprocentowane, a klient może na nie swobodnie wpłacać pieniądze. Co roku ustalany jest jednak górny limit wpłat, który jest równy trzykrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2015 jest to 11.877 zł.

Podstawową zaletą IKE jest zwolnienie zysku wypracowanego przez nasze oszczędności z podatku Belki. Jest jeden warunek - podatek nie zostanie naliczony tylko wtedy, jeśli osiągniemy wiek 60 lat. Przy czym osoby, które przed 60 rokiem życia nabędą uprawnienia emerytalne, mogą dokonać wypłaty po ukończeniu 55 lat. Jeśli zdecydujemy się wycofać pieniądze wcześniej, bank odda nam kapitał oraz odsetki pomniejszone o 19 proc. podatek od zysków kapitałowych. Zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych to podstawowa zachęta do oszczędzania na własną rękę.

Więcej: www.bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.