Jak podwyższyć emeryturę? Jest na to kilka sposobów

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   10 maja 2016 13:51


Jak podwyższyć emeryturę? Jest na to kilka sposobów Wysokość pobieranej emerytury można podwyższyć - w wielu przypadkach ZUS może wyliczyć świadczenie na korzystniejszych zasadach. Fot. Arek Olek/Flickr.com (CC BY 2.0)

Obecnie najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 882,56 zł brutto. Jednak świadczenia emerytalne możemy podwyższyć na kilka sposobów - podpowiada Gazeta Wyborcza.

Przy zamianie wcześniejszej emerytury na zwykłą ZUS na nowo wylicza świadczenie i dopisuje do niego wyższą kwotę bazową. Aby zamienić emeryturę, trzeba osiągnąć ustawowy wiek emerytalny - dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn - 65 i dorabiać na wcześniejszej emeryturze przez co najmniej 30 m-cy. Przeliczenie jest możliwe tylko dla osób urodzonych przed 1949 r. - informuje GW. 

Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na starych zasadach, z chwilą ukończenia 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę ustawową, która zostanie obliczona według nowych zasad. 

Gdy przejdziemy na emeryturę ustawową, też możemy na nowo przeliczyć jej wysokość. Warunek - nadal dorabiamy i odprowadzamy składki. Ponadto jeżeli pracujemy na "pomostówce", to na koncie zbierają się dodatkowe składki i także mamy prawo do wyższej emerytury.

1 maja 2015 r. weszły w życie przepisy, które zwiększają emerytury osób po studiach. Zgodnie z ustawą emerytalną za czas studiów przed 1999 r. państwo powinno nam naliczyć kapitał początkowy. 

Nowe prawo przewiduje także, że od 1999 r. okres urlopu wychowawczego jest traktowany jako lata składkowe. Panie, które już są na emeryturze albo dopiero zamierzają na nią przejść, a były na wychowawczym przed 1999 r., mogą wystąpić do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego. 

Także emeryci urodzeni przed 1949 r., którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i jednocześnie pracują, mogą złożyć do ZUS wniosek o przyznanie nowej emerytury, uwzględniającej składki po 1999 r. i kapitał początkowy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.