
W kapitale początkowym można uwzględnić cały okres studiów, a nie tylko jego części. Istnieje także możliwość wyboru korzystniejszej tablicy trwania życia.
Przed 1 maja 2015 r. przy obliczaniu kapitału początkowego ZUS mógł doliczyć jedynie okres studiów w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych przebytych do końca 1998 r. Od blisko roku można już doliczyć okres studiów, uwzględniając przy tym cały staż przepracowany po zakończeniu studiów aż do momentu złożenia wniosku o emeryturę - informuje Dziennik Łódzki.
Osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r., którym ZUS obliczył wysokość emerytury z uwzględnieniem kapitału początkowego ustalonego m.in. za okresy studiów wyższych ograniczone do 1/3 okresów składkowych, mogą zgłosić wniosek o ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem art. 185a ustawy emerytalnej.
Inna z wprowadzonych w maju 2015 r. zmian dotyczy korzystania z tzw. tablic trwania życia. Przy obliczaniu wysokości emerytury wprowadzona została możliwość stosowania tablic trwania życia obowiązujących w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Wcześniej obowiązywał przepis, że liczy się tylko i wyłącznie tablica obowiązująca w dacie przejścia na emeryturę.
Porównując wartości średniego dalszego trwania życia związane z poszczególnymi rocznikami na przestrzeni kolejnych lat w ogłaszanych kolejno tablicach łatwo zauważyć, że ulegają one stopniowemu wydłużeniu. Od 1 maja 2015 r. można wybrać bardziej korzystną dla siebie tablicę - oczywiście tę z krótszą prognozowaną długością życia.
Więcej: www.dzienniklodzki.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych