Jak podwyższyć swój kapitał początkowy i podnieść emeryturę?

FINANSE

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   11 kwietnia 2016 15:36


Jak podwyższyć swój kapitał początkowy i podnieść emeryturę? Po 1 maja 2015 r. można wnioskować do ZUS-u o korzystniejsze przeliczenie wysokości emerytury. Fot. Piotr Waniorek PTWP

W kapitale początkowym można uwzględnić cały okres studiów, a nie tylko jego części. Istnieje także możliwość wyboru korzystniejszej tablicy trwania życia.

Przed 1 maja 2015 r. przy obliczaniu kapitału początkowego ZUS mógł doliczyć jedynie okres studiów w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych przebytych do końca 1998 r. Od blisko roku można już doliczyć okres studiów, uwzględniając przy tym cały staż przepracowany po zakończeniu studiów aż do momentu złożenia wniosku o emeryturę - informuje Dziennik Łódzki.

Osoby urodzone po 1 stycznia 1949 r., którym ZUS obliczył wysokość emerytury z uwzględnieniem kapitału początkowego ustalonego m.in. za okresy studiów wyższych ograniczone do 1/3 okresów składkowych, mogą zgłosić wniosek o ponowne obliczenie świadczenia z zastosowaniem art. 185a ustawy emerytalnej.

Inna z wprowadzonych w maju 2015 r. zmian dotyczy korzystania z tzw. tablic trwania życia. Przy obliczaniu wysokości emerytury wprowadzona została możliwość stosowania tablic trwania życia obowiązujących w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Wcześniej obowiązywał przepis, że liczy się tylko i wyłącznie tablica obowiązująca w dacie przejścia na emeryturę.

Porównując wartości średniego dalszego trwania życia związane z poszczególnymi rocznikami na przestrzeni kolejnych lat w ogłaszanych kolejno tablicach łatwo zauważyć, że ulegają one stopniowemu wydłużeniu. Od 1 maja 2015 r. można wybrać bardziej korzystną dla siebie tablicę - oczywiście tę z krótszą prognozowaną długością życia.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.