Jak zwiększyć przyszłą emeryturę? Raport prezydencki
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia   14 stycznia 2015 10:51

Ulgi, dopłaty z budżetu czy odświeżone programy pracownicze? Pod patronatem Kancelarii Prezydenta powstał raport dotyczący przyszłości III filaru emerytalnego. Przygotował go zespół Towarzystwa Ekonomistów Polskich pod kierunkiem Joanny Ruteckiej.

Raport zawiera trzy rekomendacje zmian w III filarze. Pierwsza to konto ze zróżnicowanym odpisem podatkowym. Osoby oszczędzające w indywidualnych programach emerytalnych mogłyby odliczać od podatku dochodowego od osób fizycznych składki wpłacone na konto. Roczny limit wpłat miałby charakter kwotowy i mógłby wynieść od 100 do 120 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

W drugim wariancie osoby decydujące się na dobrowolne oszczędzanie w indywidualnych programach emerytalnych otrzymałyby bonus: po założeniu konta i wpłaceniu z własnych pieniędzy pierwszej składki byłaby to jednorazowa dopłata powitalna w wysokości 1000 zł. Pieniądze na dopłaty wyłożyłby budżet państwa.

Takie wsparcie trafiłoby do osób, których zarobki nie przekraczają przeciętnego wynagrodzenia. W zamian za to oszczędzający miałby się zobowiązać, że przez okres od pięciu do dziesięciu lat będzie wpłacać minimalna składkę. Wynosiłaby ona 600-1000 zł rocznie (tj. ok. 50–80 zł miesięcznie). 

Trzecim wariantem są powszechne pracownicze programy emerytalne. Pracownicy byliby automatycznie zapisywani do takiego programu i potrącana byłaby im składka, mieliby jednak prawo z niego wystąpić. Początkowo taki obowiązek dotyczyłby tylko firm zatrudniających od 250 pracowników.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.