Jakie i gdzie ulgi i zwolnienia dla seniorów?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 maja 2015 13:12


Jakie i gdzie ulgi i zwolnienia dla seniorów?

Pociągi, autobusy, samoloty oraz komunikacja miejska. Bilety do teatru, kina czy muzeum. Wreszcie abonament RTV i paszport. To wybrane obszary, w których polscy seniorzy mogą liczyć na ulgi i zwolnienia z opłat.

Zniżki dla seniorów mogą wynikać z prawa ogólnego, jednak większość ulg pochodzi z wewnętrznych przepisów danej gminy, lub instytucji.

Sam termin senior nie jest przy tym jednoznaczny – może chodzić o osobę która ukończyła 60, 70 czy 75 lat lub po prostu emeryta, bez względu na wiek.   

W przypadku pociągów emeryci (oraz renciści) mają ustawowe prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego ze zniżką 37 proc. w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

Grupie tej nie przysługują ustawowe zniżki w komunikacji autobusowej, jednak sami przewoźnicy, zarówno państwowi, jak i prywatni, mają własną ofertę zniżek dla seniorów.

Dodatkowe ulgi dla seniorów, inne, niż wynika to przepisów ustawy mają też przewoźnicy kolejowi. Podobną politykę przyjęły również linie lotnicze.

W przypadku komunikacji miejskiej zazwyczaj emeryci i renciści korzystają z 50 proc. zniżki przy zakupie biletów (w niektórych miastach muszą przekroczyć określony wiek).  

Po przekroczeniu 70. roku życia seniorzy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo - i znowu są wyjątki, np. w Toruniu nie płaci się za przejazd już po ukończeniu 65 lat.  

Ulgi dla osób starszych w wysokości 50 proc. przysługują w przypadku abonamentu i opłat za wydanie paszportu. Po przekroczeniu określonego wieku seniorzy są z tych opłat zwolnieni.   

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.