Jednolity podatek nie dla emerytów. To dobra wiadomość dla ich portfeliDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 29 września 2015 08:51


Gdyby pomysł dotyczący wprowadzenia jednolitego podatku wszedł w życie, nie objąłby emerytów - zapewnia Ministerstwo Finansów. W przeciwnym wypadku ich sytuacja finansowa uległaby pogorszeniu.

Wszystko z powodu konstrukcji nowego podatku, zaproponowanej przez PO . Zakłada ona, że nowy podatek obejmie obecny PIT oraz składkę na NFZ, a także pełną składkę na ZUS. Dziś ta ostatnia jest płacona w przybliżeniu w połowie przez pracodawcę i pracownika.

W efekcie wynagrodzenie w granicach średniej krajowej, czyli 4000 zł brutto dla pracownika, to dla pracodawcy ponad 4700 zł. I właśnie od takiej sumy miałby być liczony nowy podatek. Z emeryturą jest inaczej, ponieważ nie jest od niej odprowadzana składka na ZUS. W rezultacie efektywna stawka podatku jest dla emeryta dużo niższa, bo oprócz PIT płaci on tylko składkę zdrowotną. Gdyby wprost objąć nowym podatkiem emerytów, zostaliby oni uderzeni po kieszeni.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, emeryci nie będą się rozliczali jednolitym podatkiem, bo trzeba by znaleźć sztuczne rozwiązania, które chroniłyby ich przed wzrostem obciążeń. Ministerstwo finansów odpowiadając na pytania „DGP” tłumaczy, że „chodzi o niemożliwość sprowadzenia ich dochodów do wspólnego mianownika w ramach jednolitego podatku”.

Więcej: www.gazetaprawna.pl