Jedyny polski kosmonauta straci część emeryturyTVN/Rynek Seniora - 08 grudnia 2016 10:09


Mirosław Hermaszewski może stracić część emerytury za sprawą tzw. ustawy dezubekizacyjnej - informuje TVN24.

Wydłuża się lista tych, którzy mają wkrótce stracić część swoich przywilejów za "służbę na rzecz totalitarnego państwa". Okazuje się, że w myśl kolejnego projektu w tej sprawie, trafi na nią najprawdopodobniej m.in. pierwszy Polak w kosmosie.

Na sejmowych stronach pojawił się rządowy projekt zmieniający ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Zgodnie z nim, obniżenie emerytur i rent rodzinnych będzie dotyczyło ok. 12 tys. osób. To kolejny projekt - obok tzw. ustawy dezubekizacyjnej - zakładający utratę części przywilejów za "służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie od 22 lipca 1944 roku do 31 sierpnia 1990 roku.

Nowelizacja dotknie wyłącznie wojskowych. Chodzi m.in. o żołnierzy służących w ramach Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Zarządu II (wywiad wojskowy) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także o członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), czyli organu sprawującego władzę w Polsce w czasie stanu wojennego.

Jednym z ostatnich, żyjących członków WRON jest gen. Mirosław Hermaszewski. Pierwszy i jak dotąd jedyny polski kosmonauta nie chciał się wypowiedzieć przed kamerą w sprawie wspomnianego projektu.

Więcej: www.tvn24.pl