JSW zlikwiduje uprawnienia emerytów do bezpłatnego węgla?

FINANSE

Autor: PAP, bankier.pl/Rynek Seniora   29 września 2014 14:26


JSW zlikwiduje uprawnienia emerytów do bezpłatnego węgla?

Emeryci i renciści mogą stracić uprawnienia do bezpłatnego węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Firma rozważa likwidację od przyszłego roku tych uprawnień.To w skali roku koszt ok. 65 mln zł.

Chodzi o krok podobny do tego, o jakim 23 września br. zdecydował zarząd Kompanii Węglowej - poinformował prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Władze Kompanii zdecydowały wówczas o likwidacji uprawnień m.in. emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla od 1 stycznia 2015 r. Argumentowano, że spółka nie jest w stanie dalej ponosić ciężaru tego świadczenia (ok. 200 mln zł rocznie), a jego utrzymanie jest obowiązkiem państwa, które to prawo przyznało i gwarantuje.

Czytaj więcej: Spółka węglowa likwiduje deputaty dla emerytów i rencistów

Teraz podobną uchwałę ws. deputatu węglowego dla emerytów rozważa JSW.

- To stosunkowo duży koszt dla firmy, świadczenie to wypłacane jest zwyczajowo (w toku negocjacji przed wejściem na giełdę zagwarantowano wyłącznie świadczenia pracowników), a otrzymują je ludzie, którzy mają zabezpieczenie w postaci powszechnego systemu emerytalnego - argumentował w Zagórowski.

Jednocześnie firma działa od dłuższego czasu w warunkach bardzo niskich cen swego podstawowego produktu - węgla koksowego (rzędu 120 dolarów za tonę) oraz węgla energetycznego (rzędu 70 dolarów za tonę). Szef JSW podkreślił, że gdy firma dobrze zarabiała (przy cenach węgla koksowego rzędu 300 dolarów za tonę), stać ją było na wypłatę tego rodzaju świadczeń

Zastrzegł też, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Inaczej niż w KW, gdzie uchwała zarządu w tej sprawie podlegała trzymiesięcznemu wypowiedzeniu, może tam ona nastąpić praktycznie natychmiast, do końca roku.

Zagórowski wyjaśnił, że tegoroczne świadczenie na pewno zostanie wypłacone - w październiku - a emeryci nie mogliby na nie liczyć w przyszłym roku. Spółka już teraz jednak chce poinformował ich o takiej możliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.