Kancelaria Prezydenta: spotkanie ze związkami ws. wieku emerytalnego
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 marca 2015 09:31

W najbliższym czasie Kancelaria Prezydenta chce zorganizować spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie systemu emerytalnego. Jednym z rozważanych pomysłów jest korekta systemu, tak by osoby o długim stażu pracy mogły przechodzić na emeryturę przed ukończeniem 67 lat.

- W najbliższym czasie jesteśmy umówieni na spotkanie ze związkami zawodowymi, by dowiedzieć, jak one wyobrażają sobie ewentualne zmiany w systemie emerytalnym i na ile nasze myślenie jest zbieżne z myśleniem związków zawodowych - powiedziała w poniedziałek (23 marca) minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Długi staż pracy
Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. Wóycicka zaznaczyła, że taka zmiana mogłaby być wprowadzona na przykład do regulacji dotyczących emerytur częściowych.

- To zależy też od tego, jak związki zawodowe sprecyzują swoje oczekiwania. Umówiliśmy się na robocze spotkanie, by poznać bardziej szczegółowo oczekiwania związkowców - mówiła Wóycicka.

Kancelaria Prezydenta zwróciła się także do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dane dotyczące m.in. okresów składkowych i nieskładkowych ubezpieczonych. - Cały czas czekamy, aż ZUS udostępni nam te dane, by sprawdzić, jak to wygląda - podkreśliła prezydencka minister. Jak dodała, gdy prezydencka kancelaria uzyska dane z ZUS, będzie mogła doprecyzować swoje pomysły.

Możliwa korekta
Jak powiedziała Wóycicka, jeśli dość szybko uda się uzyskać dane z ZUS i okazałoby się, że pomysły Kancelarii Prezydenta oraz związków zawodowych są zbieżne, mogłoby to przerodzić się w projekt ustawy. Ale - zastrzegła - nie sądzi, by udało się przekazać projekt do Sejmu przed wyborami prezydenckimi, m.in. ze względu na konsultacje społeczne.

- Na razie nie mamy wystarczających danych, by zaproponować konkretne rozwiązanie. Nie chcę obiecywać, że to będzie szybko, ale intencją prezydenta jest, by takie rozwiązania wprowadzić - powiedziała Wóycicka.

Komorowski mówił w lutym, że możliwa jest korekta systemu emerytalnego, tak by liczył się staż pracy.

- Są osoby, które bardzo wcześnie rozpoczynają aktywność zawodową, idą do pracy. Wyznaczanie tylko wieku emerytalnego, który jest granicą emerytury, powoduje, że ta kategoria ludzi pracuje de facto o wiele dłużej. (...) Można się zastanawiać w związku z tym nad wprowadzeniem także dodatkowych elementów, które by wskazywały na wagę zjawiska, jakim jest długotrwałość pracy - podkreślał prezydent w jednym z wywiadów.

W maju 2012 roku Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.

W czasie prac nad rządową reformą systemu emerytalnego klub SLD proponował, by przejście na emeryturę zależało nie tylko od wieku, ale też od stażu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.