
FINANSE
Przepisy prawa pracy przewidują odprawę w przypadku przejścia pracownika na rentę lub emeryturę. Dodatkowe pieniądze dostaną pracownicy, którzy zostaną zwolnieni z przyczyn leżących wyłącznie po stronie prawodawcy - opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca musi wypłacić jednorazowe świadczenie pieniężne pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Należy się ona także pracownikowi przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę.
Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje w wysokości odpowiadającej jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, niezależnie od stażu pracy danej osoby w firmie.
Ponadto, zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych odprawę otrzyma również pracownik, z którym rozwiązano umowę wyłącznie z winy pracodawcy.
Przepisy te mają zastosowanie, jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i jeśli w okresie nieprzekraczającym 30 dni rozwiązanie stosunku pracy obejmuje co najmniej:
10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednak mniej niż 300 pracowników;
30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Prawo do odprawy nabywają też pracownicy indywidualni, jeżeli wyłączną przyczynę rozwiązania stosunku pracy w ich przypadku stanowią właśnie przyczyny niedotyczące pracowników.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych