Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   05 kwietnia 2016 12:48


Kiedy ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury? Kontynuacja zatrudnienia po uzyskaniu prawa do emerytury lub przekroczenie limitów dorabiania mogą skutkować wstrzymaniem świadczenia z ZUS. Fot. Dan Moyle/Flickr.com (CC BY 2.0)

Powodem wstrzymania wypłaty świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może być nierozwiązanie umowy z dotychczasowym pracodawcą lub przekroczenie dopuszczalnych limitów dorabiania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

ZUS może zawiesić wypłacanie emerytury m.in. w sytuacji, gdy emeryt kontynuuje zatrudnienie. Aby otrzymać świadczenie, pracownik musi formalnie rozstać się pracodawcą, na rzecz którego wykonywał pracę (na podstawie umowy o pracę) bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Ponadto musi zgłosić do ZUS wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia w związku z ustaniem zatrudnienia.

Zasady te obowiązują wszystkich emerytów - także tych, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny.

Po rozwiązaniu stosunku pracy i przejściu na emeryturę pracodawca może ponownie zawrzeć z emerytem umowę o pracę. Emeryt może też pracować w innych firmach, o ile nie przekroczy ustawowych limitów dorabiania (nie dotyczą one osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny lub pracują na umowy nieobjęte ubezpieczeniami społecznymi, m.in. na umowy o dzieło).

Zarobki pozostałych emerytów nie mogą przekroczyć ustawowych progów. Gdy senior zarobi powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie jest zmniejszane, a gdy pow. 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wówczas zawiesza się wypłatę świadczenia.

Zgodnie z komunikatem prezesa GUS, średnia płaca w czwartym kwartale 2015 r. wyniosła 4066,95 zł brutto. W związku z tym od 1 marca 2015 r. do 31 maja 2016 r. emeryci mogą dorobić miesięcznie do 2 846,90 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia i do 5 287,10 zł brutto bez jego zawieszenia. 

Więcej: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.