Komornik będzie mógł mniej ściągnąć z emerytur i rent

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   11 kwietnia 2016 11:45


Komornik będzie mógł mniej ściągnąć z emerytur i rent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt posłów PiS mający zmienić zasady ściągania długów z emerytur i rent jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada on, aby po potrąceniach komornika emeryt mógł zachować nie mniej niż minimalną emeryturę, rentę rodzinną czy rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pomysłodawcą projektu o "zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" jest posłanka PiS Barbara Bartuś.

Obecnie wolne od potrąceń jest jedynie 50 proc. najniższej emerytury i renty. Komornik musi zostawić zadłużonemu emerytowi jedynie ok. 441 zł brutto (ok. 365 zł na rękę), a renciście częściowo niezdolnemu do pracy - ok. 338 zł brutto (ok. 281 zł na rękę).

Aktualnie minimalna emerytura, renta rodzinna czy renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 882,56 zł brutto - do tych pieniędzy komornik nie miałby prawa. Inna będzie wolna od egzekucji kwota dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Obecnie najniższa renta wynosi 676,75 zł brutto i tyle komornik nie będzie mógł zabrać.

Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zmodyfikować projekt ustawy PiS chroniącej emerytów przed komornikiem. Resort rozważa wprowadzenie tzw. "dobrowolności potrąceń". 

Czytaj więcej: Emerytura minimalna ma być chroniona przed komornikiem, ale nie przed bankiem

W przypadku, gdy ktoś będzie miał do spłaty alimenty lub tzw. nienależne świadczenie, chronione przed egzekucją będzie tylko 75 proc. najniższej emerytury lub renty. 

Jeśli ktoś przebywa w domu opieki społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, będzie miał prawo zachować 30 proc. najniższej emerytury. Obecnie przepisy pozwalają zachować pensjonariuszom 20 proc.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR