Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   13 czerwca 2016 11:52


Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Świadczenie rehabilitacyjne to średnio 1486 zł brutto (dane z kwietnia 2016 r.). Fot. Żelazna Studio

W porównaniu z 1999 r. liczba korzystających ze świadczeń rehabilitacyjnych wzrosła prawie czetokrotnie. Jeszcze 16 lat temu świadczenie pobierało ok. 21 tys. osób, a obecnie korzysta z niego już niemal 82 tys. Podstawą do otrzymania świadczenia jest ubezpieczenie chorobowe - ale są też inne warunki.

W przypadku choroby uniemożliwiającej pracę można się starać o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono jednak dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego, czyli po 182 dniach - przypomina Gazeta Wyborcza.

Świadczenie pobiera się maksymalnie przez 12 miesięcy. Później ZUS musi podjąć ostateczną decyzję: albo pacjent jest zdolny do pracy, albo należy mu się renta.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym.

Świadczenia nie dostanie osoba, która ma prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu zdrowotnego albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jeżeli niezdolność do pracy jest wynikiem umyślnego popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, co zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, wówczas taka pomoc finansowa również nie przysługuje. 

Aby dostać świadczenie rehabilitacyjne, trzeba złożyć wniosek w stosownym oddziale ZUS. Gdy pracowaliśmy co najmniej sześć miesięcy, jesteśmy chronieni przez cały czas pobierania zasiłku chorobowego i jeszcze przez trzy miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym. 

Świadczenie rehabilitacyjne to średnio 1486 zł brutto (dane z kwietnia 2016 r.). Jeszcze kilka lat temu wypłaty tego typu kosztowały budżet poniżej 40 mln zł miesięcznie, w roku 2015 już 113 mln zł, a w roku 2016 już ponad 125 mln.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.