
Obniżka wieku emerytalnego przesuwa się w czasie, ale już teraz wiele osób może skorzystać z wcześniejszych świadczeń. Najbardziej powszechna jest emerytura pomostowa, jednak mężczyźni mogą starać się także o emeryturę częściową - podpowiada Dziennik Gazeta Prawna.
1. Emerytura pomostowa
O pomostówki mogą ubiegać się urodzeni po 31 grudnia 1948 r., w wieku co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna), posiadający okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz pracujący w szczególnych warunkach lub w zawodzie o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat.
Minimalna kwota emerytury pomostowej od od 1 marca 2016 r. wynosi 882,56 zł.
2. Emerytura częściowa
Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą także starać się o emeryturę częściową. Trzeba osiągnąć wiek co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
W praktyce na razie z emerytury częściowej mogą korzystać tylko mężczyźni urodzeni w 1949 r. Kobiety będą mogły przejść na to świadczenie najwcześniej w 2021 r.
3. Świadczenie przedemerytalne
Osoby, które straciły pracę z winy pracodawcy - np. z powodu likwidacji lub niewypłacalności - mogą starać się o świadczenie przedemerytalne. Jednym z podstawowych warunków pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez minimum 180 dni. Ponadto bezrobotny musi ukończyć 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i wykazać się przynajmniej 20-letnim (dla kobiet) i 25-letnim (dla mężczyzn) stażem pracy. O świadczenie mogą starać się także przedsiębiorcy, którzy ogłosili upadłość firmy.
Gwarantowana kwota przedemerytalnego zasiłku od 1 marca 2016 r. wynosi 514,93 zł.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych