Kontrofensywa PO: projekt prezydenta ws. emerytur to "hucpa polityczna"

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 września 2015 13:54


Kontrofensywa PO: projekt prezydenta ws. emerytur to "hucpa polityczna" Joanna Mucha, rzeczniczka PO: ustawa prezydenta Dudy ws. emerytur jest tylko i wyłącznie "zagrywką polityczną". Fot. MSZ, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Politycy PO Joanna Mucha i Łukasz Abgarowicz zaprezentowali w czwartek (24 września) spot, w którym krytykują prezydencki projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego. Propozycji Andrzeja Dudy zarzucają m.in. niechlujstwo, błędy w obliczeniach i niekonstytucyjność. To hucpa polityczna - uważa PO.

Prezydent w poniedziałek skierował do Sejmu projekt ustawy, który przywraca wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Inicjatywę od kilku dni krytykują m.in. politycy PO. W czwartek po raz kolejny Platforma odniosła się do propozycji Dudy.

- Sprawa jest rzeczywiście poważna - mamy głębokie przekonanie, że ustawa, która trafiła kilka dni temu do Sejmu, przygotowana przez kancelarię pana prezydenta Andrzeja Dudy, jest tylko i wyłącznie zagrywką polityczną - oceniła Joanna Mucha, rzeczniczka sztabu wyborczego PO. Według niej, koszt prezydenckich zmian tylko do 2020 roku to 40 mld złotych, a do 2040 - nawet 500 mld złotych.

- Ten niedobór środków w systemie emerytalnym będzie skutkował albo bardzo wysoka podwyżką podatków, albo bardzo dużym obniżeniem emerytur - zaznaczyła Mucha. Przypomniała też wyliczenia ekonomistów, że powrót do poprzedniego wieku emerytalnego może oznaczać, że świadczenia kobiet będą nawet o 70 proc., a mężczyzn - o 20 proc. niższe niż gdyby pracowali do 67. roku życia.

Politycy PO zarzucili też prezydentowi niekonsekwencję - przypomnieli, że najpierw w kampanii wyborczej zapowiadał przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat, następnie we wniosku referendalnym proponował powiązanie wieku emerytalnego ze stażem pracy, teraz znów zaproponował wprowadzenie wieku emerytalnego sprzed reformy. - Mamy zatem pytanie: jakie jest stanowisko pana prezydenta, skoro co chwila to stanowisko jest zmieniane? - pytała Mucha.

Zdaniem rzeczniczki kampanii PO, projekt Dudy budzi „bardzo daleko idące wątpliwości konstytucyjne”. W tym kontekście przywołała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z maja ubiegłego roku, w którym Trybunał wskazał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn może być niekonstytucyjne.

Posłanka PO oceniła ponadto, że propozycja prezydenta została przygotowana w sposób „niechlujny, na kolanie”. „Świadczą o tym przede wszystkim błędy w obliczeniach, polegające na tym, że zsumowano skumulowane wartości, czyli zsumowano sumę. Gdybyśmy chcieli w ten sposób liczyć gole Roberta Lewandowskiego, to okazałoby się, że strzelił ich 15, a nie 5. To są naprawdę podstawy dotyczące liczenia i posługiwania się ekonomią w przygotowaniu skutków tego typu ustawy” - stwierdziła rzecznika kampanii PO.

Autorów projektu Dudy krytykowała też za błędy językowe. Jak mówiła, w dokumencie znalazło się np. sformułowanie „skłócenie” zamiast „skrócenie” wieku emerytalnego.

Senator Łukasz Abgarowicz przyznał, że system emerytalny wymaga zmian, m.in. uelastycznienia wieku przechodzenia na emeryturę, a także wsparcia dla matek przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, tak by miały opłacane składki emerytalne np. z budżetu państwa. Powtórzył też stanowisko PO, że nie ma możliwości rozpatrzenia propozycji prezydenta jeszcze w obecnej, kończącej się kadencji parlamentarnej.

- Nie można w sposób tak gwałtowny i tak zły pracować i w gruncie rzeczy uprawiać pewnego rodzaju hucpy politycznej, ponieważ nie można tego w żaden inny sposób nazwać - powiedział Abgarowicz. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.