Kopacz: będziemy lepiej chronić konsumentów usług finansowych
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 kwietnia 2015 09:38

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że zdecydowała o wzmocnieniu UOKiK, by szybciej i skuteczniej chronić konsumentów na rynku finansowym. Służyć temu będzie m.in. przekazanie UOKiK 5 mln zł z rezerwy budżetowej i nowela ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

- Podjęłam decyzję o wzmocnieniu finansowym i instytucjonalnym UOKiK, aby szybciej i skuteczniej chronić konsumentów na rynku finansowym - podkreśliła premier, która uczestniczyła w jubileuszowej sesji z okazji 25-lecia UOKiK i funkcjonowania prawa konkurencji w Polsce.

Na najbliższe dni zapowiedziała podpisanie decyzji o przekazaniu Urzędowi 5 mln zł z rezerwy budżetowej na wzmocnienie ochrony klientów na rynku finansowym, a także skierowanie do konsultacji projektu noweli o ochronie konkurencji i konsumentów, który wzmacnia ochronę konsumentów usług finansowych.

Premier wskazała ponadto, że rząd zajmie się projektem ustawy o działalności ubezpieczeniowej, który powstał w reakcji na problemy wywołane sprzedażą tzw. polisolokat. Przypomniała też, że trwają prace nad tzw. ustawą antylichwiarską regulującą pozabankowy rynek pożyczkowy.

Wymieniony przez szefową rządu projekt noweli ustawy o UOKiK ma umożliwić przede wszystkim szybsze reagowanie na nieprawidłowości pojawiające się na rynku usług finansowych. Chodzi o oferowanie produktów w sposób wprowadzający w błąd lub sytuacje, gdy produkt jest niedostosowany do możliwości lub potrzeb klienta - tzw. misselling.

Kolejny wskazany projekt, dot. ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ma na celu dostosowanie obowiązków ubezpieczycieli do regulacji unijnych dotyczących m.in. ich wypłacalności. Zmiany mają też zapewnić większą ochronę klientów firm ubezpieczeniowych.

Ostatnia z regulacji - projekt noweli ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, Prawa bankowego oraz w niektórych innych ustaw - czyli projekt tzw. prawa antylichwiarskiego ma m.in. ukrócić lichwiarskie odsetki pobierane przez firmy pożyczkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.