Kopacz: porozmawiamy o kryterium 40 lat pracy, gdy będzie konkretny projekt
Autor: PAP/Rynek Seniora   22 maja 2015 15:49

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że rząd przedstawi stanowisko nt. propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzenia kryterium 40 lat stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę, gdy będzie "konkretny projekt".

Kopacz - która jest z wizytą w Rydze, gdzie uczestniczy w szczycie Partnerstwa Wschodniego - była pytana przez dziennikarzy, czy niedawna propozycja Komorowskiego była dla niej zaskoczeniem.

- Pamiętajcie, że prezydent miał swoje wystąpienie dużo wcześniej, styczeń, nawet myślę, że końcówka ubiegłego roku, były takie wypowiedzi pana prezydenta. Jeśli pan pyta, czy mnie to zaskoczy, czy nie zaskoczy, będę mogła odpowiedzieć w sytuacji, w której będę miała konkretny projekt. Dzisiaj mam tylko hasło, to hasło musi się przekształcić w konkret, ten konkret w projekt, a ten projekt będzie podlegał ocenie rządu i wtedy rząd stanowisko do tego projektu przedstawi - powiedziała Kopacz.

O swojej propozycji wprowadzenia kryterium 40 lat stażu pracy, Komorowski poinformował w środę (20 maja) po spotkaniu z przedstawicielami OPZZ oraz ZNP. Prezydencka minister Irena Wóycicka informowała wówczas dziennikarzy, że "prace nad projektem trwały w Kancelarii już od kilku miesięcy". Podkreślała, że "to nie jest zawracanie reformy emerytalnej (...), ale jej poprawianie, nadanie bardziej ludzkiej twarzy", a rozwiązanie będzie skierowane "przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy, które bardzo ciężko pracują, na przykład pielęgniarki w szpitalu".

Wskazała, że do tego okresu nie będzie wliczał się czas pobierania renty czy też okres studiów - "punktem wyjścia jest 40 lat stażu pracy, a nie stażu ubezpieczeniowego". Wóycicka poinformowała też, że koszty oraz to, ile osób mogłoby skorzystać z prezydenckiej propozycji, zostanie przedstawione w projekcie, ale - jak mówiła - szacunkowy koszt zmian "nie będzie znaczący". Wóycicka zapowiedziała jednocześnie, że projekt w tej sprawie zostanie przedstawiony partnerom społecznym i opinii publicznej w najbliższym czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.