Koszalin: 77-letnia kobieta oddała 135 tys. zł fałszywym policjantomPAP/Rynek Seniora - 08 lutego 2019 10:35


77-letnia mieszkanka Koszalina oddała 135 tys. zł, wszystkie zgromadzone oszczędności, kobiecie i mężczyźnie, którzy podając się za policjantów z wydziału kryminalnego, kazali seniorce wypłacić pieniądze, a następnie pozostawić je w jednym z koszy w centrum miasta.

- Jak wynika z relacji pokrzywdzonej 77-latki, w piątek rano na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który powiedział, by ta przygotowała wszystkie swoje oszczędności. Miał powiedzieć, że "coś się stało" i się rozłączył. Kilka minut później do drzwi mieszkania kobiety zapukali kobieta i mężczyzna, którzy przedstawili się jako policjanci wydziału kryminalnego - powiedziała w poniedziałek (4 lutego) rzecznik koszalińskiej policji Beata Gałka.

Pokrzywdzona zastosowała się do instrukcji podanej przez fałszywych funkcjonariuszy policji. Wypłaciła oszczędności z bankomatu, a następnie z banku. Łącznie 135 tys. zł, które pozostawiła we wskazanym przez oszustów koszu na śmieci w centrum Koszalina (Zachodniopomorskie).

Gałka poinformowała, że 77-latka relacjonowała, iż przestępcy, z którymi była w ciągłym kontakcie telefonicznym, nie dawali jej czasu do namysłu, straszyli ją, że ktoś może jej coś zrobić, że pracownicy banku to hakerzy i będą chcieli wyczyścić jej konto z wszystkich oszczędności.

Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, gdy straciła oszczędności całego życia.

Policja ostrzega przed przestępcami, którzy chcąc wyłudzić pieniądze, cały czas modyfikują sposoby swojego działania. Radzi, by nie podejmować żadnych działań, gdy ktoś dzwoni i prosi o pieniądze. - Należy postępować rozważnie i nie ulegać emocjom, kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy - powiedziała rzecznik koszalińskiej policji.