Kowalczyk: budżet w doskonałej kondycji, stać nas na niższy wiek emerytalny

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 kwietnia 2016 15:57


Kowalczyk: budżet w doskonałej kondycji, stać nas na niższy wiek emerytalny Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk uważa, że budżet państwa stać na obniżenie wieku emerytalnego. Fot. Paweł Pawłowski PTWP

Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów odniósł się na łamach Dziennika Gazety Prawnej do oszczędzania na emeryturę za pośrednictwem Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz projektu obniżenia wieku emerytalnego.

Kowalczyk stwierdził, że ubezpieczeni powinni być poinformowani o realnych skutkach członkostwa w OFE np. za pomocą kalkulatora pokazującego, ile ze składki idzie na zarządzanie, a ile jest odkładane na emeryturę i jaki jest potencjalny zwrot. 

Tłumaczył, że na pewno nie będzie „przymusowego zabierania pieniędzy z OFE, jak to zrobili nasi poprzednicy”.

Szef Stałego Komitetu RM w wywiadzie dla DGP zachęcał do zastanowienia się nad kolejną obniżką opłat za zarządzanie OFE.

Kowalczyk podkreślił, że stanowisko rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego jest pozytywne, lecz problem polega na tym, że różne środowiska zgłaszają do niego poprawki, np. wprowadzenie dodatkowego warunku stażu pracy. Według szefa Stałego Komitetu RM byłoby to bardzo kosztowne i niesprawiedliwe.

Argumentował ponadto, że cofnięcie reformy emerytalnej w pierwszych latach nie będzie istotnie obciążało budżetu. - W przyszłym roku to ok. 3 mld zł przy założeniu, że wszyscy uprawnieni skorzystają z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zakładam, że nie wszyscy będą chcieli z tego skorzystać - mówił w wywiadzie dla DGP.

Powoływał się przy tym na badania, z których ma wynikać, że 40 proc. pytanych deklaruje, że chce pracować dłużej. Skonstatował, że sytuacja budżetu jest znakomita - deficyt po dwóch miesiącach to ok. 3 mld zł, podczas gdy rok temu wynosił już ponad 11 mld zł.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.