Krajowa Rada Izb Rolniczych: renty strukturalne są zbyt niskie

FINANSE

Autor: Albert Katana/sadyogrody.pl   29 listopada 2016 12:45


Krajowa Rada Izb Rolniczych: renty strukturalne są zbyt niskie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktor Szmulewicz apeluje zmianę przepisów dotyczących rent strukturalnych. Podkreśla, że ich wysokość jest niewystarczająca do utrzymania gospodarstwa domowego rolnika.

Wiktor Szmulewicz w rozmowie z portalem sadyogrody.pl zauważa, że pierwsze wypłacane renty strukturalne były dosyć wysokie, ale kolejne już znacznie niższe, nawet o połowę; były też niewiele wyższe niż “normalna” emerytura. W przypadku, gdy rentę strukturalną mogło otrzymać tylko jedno z małżonków, a drugie nie mogło jeszcze otrzymać emerytury na standardowych warunkach, często oboje musieli utrzymywać się tylko z z jednego, niskiego świadczenia.

W 2010 r. wysokość renty strukturalnej wynosiła 1013 zł, dodatkowo 676 zł dla małżonka plus 102 zł, gdy gospodarstwo o łącznej powierzchni użytków rolnych większej niż 10 ha zostało przekazane “młodemu rolnikowi” -  przypomina portal. 

Szmulewicz podkreśla, że rolnik w zamian za rentę strukturalną oddaje całe gospodarstwo na rzecz innej osoby. Mimo że nie jest to renta chorobowa, przepisy uniemożliwiają pobierającemu świadczenie rolnikowi podjęcie dodatkowej, legalnej pracy. Szef KRIR zauważa, że przez to kwitnie zatrudnianie “na czarno”, a to wiąże się z wieloma ryzykami, np. wypadkami. Problemem jest również to, że nielegalna praca nie podwyższa przyszłej emerytury.

Zarząd KRIR we wrześniu br. zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o zmianę przepisów o rentach strukturalnych w rolnictwie, uniemożliwiających osobie pobierającej rentę strukturalną podjęcie dodatkowej, podlegającej ubezpieczeniu pracy.

Uzasadnieniem prośby jest niska wysokość renty strukturalnej, w wielu przypadkach niewystarczająca do utrzymania osoby, która przekazując gospodarstwo rezygnowała tym samym z jedynego źródła swojego dochodu. Problem dotyczy rolników wieku 55-65 lat, którzy mogliby i chcieliby podjąć dodatkową pracę, jednak ze względu na przepisy nie mogą tego zrobić.

Więcej: www.sadyogrody.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR