Kredyty poręczają najczęściej osoby przed emeryturą

FINANSE

Autor: MK/Rynek Seniora   01 czerwca 2015 14:46


Kredyty poręczają najczęściej osoby przed emeryturą

Wśród poręczających kredyty najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 55-65 lat - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

BIK wyjaśnia, że skłonność do poręczania rośnie w Polakach wraz w wiekiem i apogeum osiąga właśnie w tym przedziale wiekowym (55-65 r. ż.). Tendencja ta jest niezależna od płci, nie ma na nią wpływu również typ kredytu, który wymaga podżyrowania.

Generalne z analizy przeprowadzonej przez Biuro wynika, że obecnie w Polsce 480 tys. osób poręcza łącznie 391 tys. kredytów. Wśród nich 10,4 proc. jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. Zadłużenie z tytułu własnych kredytów posiada aż 72 proc. poręczycieli.

Co ciekawe, wśród tych osób wraz ze wzrostem liczby poręczanych kredytów rośnie liczba posiadanych kredytów oraz kwota pozostająca do spłaty z tytułu tych zobowiązań.

Analiza BIK pokazuje również, że Polacy najczęściej poręczają jeden kredyt, ale co dziesiąty z nich zdecydował się na poręczenie 2 lub więcej.

Najczęściej poręczane są kredyty konsumpcyjne. Dotyczy ich 87 proc. wszystkich poręczeń. Kolejne 11 proc. to kredyty mieszkaniowe. Inne rodzaje kredytów są poręczane rzadko.

Średnia kwota poręczanego kredytu wynosi 33,9 tys. zł. Najwyższe kwoty są poręczane w przypadku kredytów mieszkaniowych – średnia to 107,4 tys. zł, przy czym dla kredytów złotowych wynosi ona 86,6 tys. zł, zaś dla kredytów walutowych 157,1 tys. zł. W przypadku kredytów konsumpcyjnych średnia kwota poręczanego kredytu to 28,1 tys. zł.

- Średnio, każda z osób posiadająca dodatkowo własny kredyt ma do spłaty z tego tytułu 35 tys. zł. Jeśli popatrzymy na kwoty, które pozostały do spłaty dla kredytów przez nich poręczanych, to  średnio na poręczyciela może przypaść dodatkowe 20 tys. zł - mówi Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej.   

Generalnie wśród poręczycieli jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn (53 proc. vs 47 proc.).   

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.