KRUS nadal nietykalnyDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 12 sierpnia 2016 08:45


W przyszłym roku osoby ubezpieczone w KRUS i posiadające gospodarstwa rolne do 6 ha przeliczeniowych nadal nie będą ponosić żadnych kosztów leczenia w publicznych placówkach. Nie zapłacą także składki zdrowotnej. Płacić za to mają rolnicy z większym areałem.

Rząd planuje przedłużyć obowiązywanie przepisów zawartych w ustawie z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016. Rolnicy posiadające gospodarstwa powyżej 6 ha będą płacić 1 zł za każdy hektar przeliczeniowy, a ci z mniejszymi areałami nie zapłacą nic. 

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 26 października 2010 r. uznali, że budżet państwa nie może płacić do NFZ za wszystkich rolników. Rząd na przygotowanie nowych rozwiązań miał czas do lutego 2012 r., ale dotychczas wciąż nie ma ustawy, która stanowiłaby wykonanie wyroku TK. Funkcjonuje jedynie tzw. "proteza ubezpieczeniowa" - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna. 

Funkcjonujące zasady finansowania składek zdrowotnych nie podobają się niektórym związkowcom - zwracają uwagę na to, że wprowadzają dodatkowe obciążenia dla rolników posiadających duże gospodarstwa.

Przedstawiciele pracodawców nie zgadzają się z takim podejściem do sprawy. Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że owszem, poszkodowani są, ale nie są to właściciele dużych gospodarstw, a prowadzący małe firmy i płacący składki do ZUS, którzy niezależnie od ilości zleceń muszą uiszczać opłaty.

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS, zwraca uwagę, że za darmowe leczenie rolników płacą pozostali podatnicy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl