KRUS nadal nietykalny

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   12 sierpnia 2016 08:45


KRUS nadal nietykalny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyszłym roku osoby ubezpieczone w KRUS i posiadające gospodarstwa rolne do 6 ha przeliczeniowych nadal nie będą ponosić żadnych kosztów leczenia w publicznych placówkach. Nie zapłacą także składki zdrowotnej. Płacić za to mają rolnicy z większym areałem.

Rząd planuje przedłużyć obowiązywanie przepisów zawartych w ustawie z 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016. Rolnicy posiadające gospodarstwa powyżej 6 ha będą płacić 1 zł za każdy hektar przeliczeniowy, a ci z mniejszymi areałami nie zapłacą nic. 

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z 26 października 2010 r. uznali, że budżet państwa nie może płacić do NFZ za wszystkich rolników. Rząd na przygotowanie nowych rozwiązań miał czas do lutego 2012 r., ale dotychczas wciąż nie ma ustawy, która stanowiłaby wykonanie wyroku TK. Funkcjonuje jedynie tzw. "proteza ubezpieczeniowa" - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna. 

Funkcjonujące zasady finansowania składek zdrowotnych nie podobają się niektórym związkowcom - zwracają uwagę na to, że wprowadzają dodatkowe obciążenia dla rolników posiadających duże gospodarstwa.

Przedstawiciele pracodawców nie zgadzają się z takim podejściem do sprawy. Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców uważa, że owszem, poszkodowani są, ale nie są to właściciele dużych gospodarstw, a prowadzący małe firmy i płacący składki do ZUS, którzy niezależnie od ilości zleceń muszą uiszczać opłaty.

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS, zwraca uwagę, że za darmowe leczenie rolników płacą pozostali podatnicy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR