Kto najwięcej odkłada na starość?

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   23 sierpnia 2016 10:11


Kto najwięcej odkłada na starość? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brytyjczycy czy Holendrzy, którzy według OECD są w światowej czołówce nacji odkładających najwięcej na emeryturę, korzystają głównie z pracowniczych programów emerytalnych (PPE), które stanowią zwykle II filar. Eksperci wskazują, że w Polsce powinno się wprowadzić państwowe dotacje i minimalną, gwarantowaną stopę zysku do nieobowiązkowych produktów emerytalnych.

Według danych, które podaje organizacja OECD, środki na przyszłe emerytury stanowią prawie 60 proc. wszystkich oszczędności gospodarstw domowych w Holandii, a w Wielkiej Brytanii - 50 - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W PPE uczestniczy 90 proc. Holendrów. Mają w nich zgromadzone ponad 720 mld euro. Chociaż przynależność do PPE można tam określić jako quasi-obowiązkową (szczegóły są uzależnione od branży), to obywatele chętnie uczestniczą w dobrowolnych programach oszczędnościowych, które można porównać do trzeciego filaru w Polsce. Mają m.in. możliwość kupowania ubezpieczeń na życie i dożycie (z opcją jednorazowej wypłaty środków), a przy tym mogą korzystać z odpisów podatkowych.

W Wielkiej Brytanii w samych PPE, które są dobrowolne, klienci zgromadzili ponad bilion euro. Według danych firmy doradczej PwC, w PPE uczestniczy prawie 60 proc. Brytyjczyków. Co ciekawe, wśród obostrzeń dotyczących strategii inwestycyjnych funduszy oferujących PPE jest zapis o tym, że maksymalnie 5 proc. środków uczestnika może być inwestowane w akcje jego pracodawcy.

Eksperci PwC wskazują też, że w Polsce powinno wspierać się wszelkie zachęty podatkowe, które mogłyby skłonić do dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Wśród innych rozwiązań wymieniają np. wprowadzenie państwowych dotacji do produktów typu IKE i IKZE, ale także wprowadzenie minimalnej, gwarantowanej przez państwo stopy zysku w ramach nieobowiązkowych programów emerytalnych. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR