Łódzki klaster będzie działał w obszarze zdrowego starzenia się

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 października 2015 13:23


Łódzki klaster będzie działał w obszarze zdrowego starzenia się Klaster ma na celu współpracę w trójkącie wiedzy pomiędzy edukacją, badaniami i przemysłem. Fot. Fotolia

Rozwój technologii i usług w obszarze aktywnego życia oraz zdrowego starzenia się to cel powołanego w piątek (16 października) w Łodzi klastra Żyjmy Zdrowiej, który tworzą łódzkie uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz firmy m.in. medyczne i biotechnologiczne.

- Uniwersytet Medyczny od kilku lat bardzo intensywnie prowadzi interdyscyplinarną działalność związaną z jednym z największych wyzwań współczesności, jaką są zmiany demograficzne. Żyjemy dłużej i chcielibyśmy, aby było to życie jak najlepszej jakości. Nasz klaster ma na celu współpracę w trójkącie wiedzy pomiędzy edukacją, badaniami i przemysłem - podkreśliła prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Lucyna Woźniak.

Grupę inicjatywną klastra tworzy 15 partnerów, m.in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet i Politechnika Łódzka, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Medycyny Pracy, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Są także przedsiębiorstwa z obszaru usług medycznych, biotechnologii i farmacji oraz organizacje pozarządowe.

Instytucje te będą współtworzyć ośrodki zdrowego życia i aktywnego starzenia, prowadzić edukację prozdrowotną oraz badania nad rozwojem technologii we współpracy z Narodowym Centrum Aktywnego Życia i Zdrowego Starzenia oraz sieciami międzynarodowymi, w tym działającym na łódzkim Uniwersytecie Medycznym międzynarodowym konsorcjum EIT Health.

Zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia, jednym z powodów utworzenia klastra jest też konieczność odwrócenia niekorzystnych tendencji epidemiologicznych i demograficznych występujących w regionie. Średnia długość życia mężczyzn w Łódzkiem jest najkrótsza w Polsce, w regionie notuje się też jeden z najniższych udziałów ludności w wieku 0-14 lat oraz najwyższy udział ludności w wieku powyżej 65. roku życia.

- Podstawą koncepcji jest regionalna strategia innowacji LORIS 2030 definiująca sześć inteligentnych specjalizacji woj. łódzkiego; jedną z nich jest medycyna, farmacja, biotechnologia i produkcja kosmetyków. W tym obszarze istnieje w regionie ogromny potencjał intelektualny i badawczy - wyjaśnił doradca marszałka woj. łódzkiego dr Andrzej Siemaszko.

Zdaniem Siemaszki, klaster to szansa na wspieranie i wdrażanie nowych terapii oraz technologii medycznych, a także prowadzenie edukacji zdrowotnej. - Ważne, aby wypracować wspólną markę, wspólne logo, aby pacjenci mieli zaufanie do przekazywanej wiedzy czy terapii z obszaru działalności klastra - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR