ME: już ponad 140 tys. wniosków o rekompensatę za utracony deputat

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 października 2017 15:15


ME: już ponad 140 tys. wniosków o rekompensatę za utracony deputat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przez tydzień ponad 140 tys. osób złożyło wnioski o 10-tysięczną rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla - podało we wtorek (31 października) Ministerstwo Energii. Wnioski można składać do 18 listopada tego roku w 38 wyznaczonych do tego punktach.

Wypłatę rekompensat dla ponad 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów (także osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach) przewiduje obowiązująca od 24 października ustawa; w tym dniu rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o świadczenie. We wtorek resort energii podsumował w komunikacie pierwszy tydzień przyjmowania wniosków. Z danych wynika, że złożyło je już ok. 60 proc. wszystkich uprawnionych.

Ministerstwo Energii przypomina, że prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania państwa polskiego wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do tego świadczenia, w wysokości 10 tys. zł netto. Wypłata środków zaplanowana jest do końca 2017 r.

O rekompensatę mogą ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujący renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba musi wypełnić wniosek. Wnioski można składać w punktach, uruchomionych w spółkach i kopalniach objętych ustawą. Na stronie internetowej resortu energii oraz stronach spółek węglowych można zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosku, a także dowiedzieć się, gdzie należy złożyć wniosek. Dokumenty można również wysłać pocztą - w tym przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu. W gminach, gdzie nie ma notariusza, poświadczenia może dokonać uprawniony pracownik urzędu gminy.

Najwięcej - ponad 100 tys. wniosków - przyjęła dotąd Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i kopalni Kazimierz-Juliusz. Punkty przyjmowania wniosków działają też przy kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki Tauron Wydobycie oraz spółki Lubelski Węgiel Bogdanka.

Przedstawiciele górniczych spółek, w których przyjmowane są wnioski, przyznają, że w punktach obsługi emerytów i rencistów w godzinach szczególnego nasilenia ruchu tworzą się kolejki oczekujących, zapewniają jednak, że obsługa przebiega sprawnie; z reguły w jednym punkcie jest wiele stanowisk przyjmowania wniosków. W niektórych godzinach - szczególnie wieczorem - kolejek praktycznie nie ma.

Przeważająca część punktów przyjmowania wniosków czynna jest między godz. 8 a 20, także w soboty, a punkty prowadzone przez SRK - również w niedziele. Wnioski nie będą natomiast przyjmowane w dni świąteczne, 1 i 11 listopada. Również infolinie, gdzie można zasięgnąć informacji na temat rekompensat i wniosków, są czynne w dni robocze do godz. 20.

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR