Mieszkańcy Gdańska zdecydowali: budżet obywatelski m.in. na montaż defibrylatorów

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2017 11:43


Mieszkańcy Gdańska zdecydowali: budżet obywatelski m.in. na montaż defibrylatorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Instalacja 26 defibrylatorów w najbardziej uczęszczanych punktach Gdańska, ale też budowa wieży widokowej w Parku Oruńskim - takie m.in. projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego.

Wyniki głosowania nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego miasta Gdańska na rok 2018 zostały ogłoszone w środę (4 października). Jak poinformowano na konferencji prasowej, w głosowaniu wzięło udział ponad 44,6 tysiąca mieszkańców, czyli około 11 proc. uprawnionych do głosowania (w Gdańsku takie prawo miały osoby, które ukończyły 16 lat).

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że - w efekcie głosowania, do realizacji zakwalifikowało się 96 projektów dzielnicowych oraz pięć tzw. ogólnomiejskich, czyli obejmujących swoim zasięgiem więcej niż jedną dzielnicę miasta.

Bezapelacyjnym zwycięzcą wśród projektów ogólnomiejskich okazał się pomysł zakupu i montażu w najbardziej uczęszczanych punktach Gdańska, defibrylatorów. Projekt ten uzyskał ponad 6 tysięcy głosów (następny w kolejności projekt ogólnomiejski otrzymał niecałe 4 tysiące). Projekt przewiduje zakup 26 urządzeń, oznakowanie miejsc, w których będą one zainstalowane oraz szkolenia z ich obsługi.

Wśród zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazło się także przedsięwzięcie zatytułowane "Zostań bohaterem, uratuj komuś życie, naucz się jak to robić". Za przyznane w ramach budżetu obywatelskiego 283 tys. zł, projektodawcy chcą przeszkolić prawie 1,4 tysiąca mieszkańców Gdańska w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Kursanci mają nauczyć się m.in. jak wykonywać masaż serca, sztuczne oddychanie, jak postępować w przypadku krwotoków, poważnych ran, oparzeń, złamań kończyn, skręceń, zwichnięć itp. Szkolenia mają odbywać się raz w miesiącu w każdej z 34 dzielnic Gdańska.

Bardzo dużym poparciem (prawie 3,8 tysiąca głosów) cieszył się też, zakwalifikowany do realizacji, pomysł budowy w gdańskim Parku Oruńskim wieży widokowej. Pomysłodawcy obliczyli, że postawienie konstrukcji kosztować będzie około 1,2 mln zł. Budowla ma być na tyle wysoka i tak umiejscowiona (w rejonie Góry Glinianej), że roztaczać się z niej będzie widok na miasto, ale też Żuławy Wiślane.

Wśród projektów, które będą zrealizowane w przyszłym roku znalazł się także - dzięki zdobyciu prawie dwóch tysięcy głosów - projekt "Koty dla Gdańska, Gdańsk dla kotów". W jego ramach, kosztem ponad 271 tys. zł, mają zostać objęte opieką wolnożyjące w mieście koty. Pomysłodawcy chcą stworzyć bazę tych zwierząt, przeprowadzać ich sterylizacje, kastracje i chipowanie a także szukać dla nich domów w ramach kampanii społecznych.

Wśród 96 zwycięskich projektów dzielnicowych, przeważają te związane z remontami chodników i schodów, instalacją dodatkowego oświetlenia w różnych punktach oraz zagospodarowaniem miejskich skwerów i terenów zielonych. Pośród tych ostatnich projektów znalazły się m.in. te zakładające budowy placów zabaw dla dzieci, wybiegów dla psów, czy postawienie urządzeń sportowych. W jednym z parków powstanie też plac do gry w bule.

Do budżetu obywatelskiego na rok 2018 mieszkańcy Gdańska zgłosili 296 projektów. Głosowanie odbywało się od 18 września do 2 października.

Od kilku lat pula środków w gdańskim budżecie obywatelskim rośnie. W edycji budżetu, na który głosowano w 2015 r., w puli było 11 mln zł, rok później suma wzrosła do 12,5 mln zł, a w tym roku - 14 mln zł, z czego 2,8 mln zł przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, a 11,2 mln zł - na projekty realizowane w dzielnicach.

Na środowej konferencji prasowej prezydent Adamowicz poinformował, że w przyszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego do rozdysponowania będzie 18 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR