MIiR: 200 mln zł z UE dla firm na innowacje dla seniorów i niepełnosprawnychPAP/Rynek Seniora - 11 marca 2019 10:01


W ramach programu Dostępność plus 200 mln zł z funduszy unijnych trafi do przedsiębiorców na innowacje służące seniorom i osobom z niepełnosprawnościami - poinformował w piątek (1 marca) resort inwestycji i rozwoju.

Ministerstwo wyjaśniło, że w marcu i kwietniu br. ruszy pięć konkursów dla przedsiębiorców tworzących innowacyjne rozwiązania dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

- Program Dostępność plus jest priorytetem nie tylko dla naszego resortu, ale dla całego rządu - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zaznaczył, że ważne jest, by przy realizacji tego programu "to polskie firmy miały szanse na podniesienie swojej konkurencyjności", wypracowanie nowych produktów i usług. - Na wykorzystanie tej swojej szansy nie tylko w kraju, ale również za granicą - mówił.

Wskazał, że na współfinansowanie przedsięwzięć związanych z innowacjami dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób starszych zostanie przeznaczone 200 mln zł.

Cztery z konkursów będą realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała wiceszefowa MIiR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na przykład między 4 marca a 31 maja PARP będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie w konkursie "Design dla przedsiębiorców". Będzie to konkurs dla firm, które współpracując z projektantami będą musiały opracować nowy projekt wzorniczy, na podstawie którego powinien zostać opracowany i wprowadzony na rynek nowy i ulepszony produkt. Ma on być uniwersalny, czyli przystosowany dla różnych osób, bez względu na ich ograniczenia.

Kolejne dwa konkursy to "Bony na innowacje". Jeden z nich będzie umożliwiać opracowanie przez jednostkę naukową dla sektora MŚP nowego lub znacząco ulepszonego produktu, wyrobu, usługi, technologii lub projektu wzorniczego służącego rozwiązywaniu problemów np. osób z ograniczoną mobilnością. Drugi ma polegać na wsparciu mikro-, małych i średnich firm w komercjalizacji efektów tych prac. Natomiast w wyniku konkursu "Badania na rynek" mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wdrożyć nowy produkt lub nową usługę, która została opracowana w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) - wyjaśniła Jarosińska-Jedynak.

Ostatni konkurs - "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" - jest organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsiębiorcy mają otrzymać pieniądze na realizację prac B+R, by opracować i wprowadzić na rynek nowe rozwiązania dotyczące udogodnień dla osób z ograniczeniami fizycznymi lub poznawczymi.

Jak przypomniał minister Kwieciński, łączny budżet programu Dostępność plus to 23 mld zł. Zaznaczył, że realizowane działania są kierowane do wielu instytucji - np. szkół, uczelni czy ośrodków zdrowia. - Teraz czas, by przy realizacji tego programu powstawały również innowacje (...), które będą miały ujście na rynku - podsumował.

MIiR zapowiedziało, że w kwietniu ruszy nabór na innowacje związane nie tylko z Dostępnością.