MIiR: 200 mln zł z UE dla firm na innowacje dla seniorów i niepełnosprawnych

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 marca 2019 10:01


MIiR: 200 mln zł z UE dla firm na innowacje dla seniorów i niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach programu Dostępność plus 200 mln zł z funduszy unijnych trafi do przedsiębiorców na innowacje służące seniorom i osobom z niepełnosprawnościami - poinformował w piątek (1 marca) resort inwestycji i rozwoju.

Ministerstwo wyjaśniło, że w marcu i kwietniu br. ruszy pięć konkursów dla przedsiębiorców tworzących innowacyjne rozwiązania dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

- Program Dostępność plus jest priorytetem nie tylko dla naszego resortu, ale dla całego rządu - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Zaznaczył, że ważne jest, by przy realizacji tego programu "to polskie firmy miały szanse na podniesienie swojej konkurencyjności", wypracowanie nowych produktów i usług. - Na wykorzystanie tej swojej szansy nie tylko w kraju, ale również za granicą - mówił.

Wskazał, że na współfinansowanie przedsięwzięć związanych z innowacjami dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób starszych zostanie przeznaczone 200 mln zł.

Cztery z konkursów będą realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała wiceszefowa MIiR Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na przykład między 4 marca a 31 maja PARP będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie w konkursie "Design dla przedsiębiorców". Będzie to konkurs dla firm, które współpracując z projektantami będą musiały opracować nowy projekt wzorniczy, na podstawie którego powinien zostać opracowany i wprowadzony na rynek nowy i ulepszony produkt. Ma on być uniwersalny, czyli przystosowany dla różnych osób, bez względu na ich ograniczenia.

Kolejne dwa konkursy to "Bony na innowacje". Jeden z nich będzie umożliwiać opracowanie przez jednostkę naukową dla sektora MŚP nowego lub znacząco ulepszonego produktu, wyrobu, usługi, technologii lub projektu wzorniczego służącego rozwiązywaniu problemów np. osób z ograniczoną mobilnością. Drugi ma polegać na wsparciu mikro-, małych i średnich firm w komercjalizacji efektów tych prac. Natomiast w wyniku konkursu "Badania na rynek" mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wdrożyć nowy produkt lub nową usługę, która została opracowana w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) - wyjaśniła Jarosińska-Jedynak.

Ostatni konkurs - "Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa" - jest organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsiębiorcy mają otrzymać pieniądze na realizację prac B+R, by opracować i wprowadzić na rynek nowe rozwiązania dotyczące udogodnień dla osób z ograniczeniami fizycznymi lub poznawczymi.

Jak przypomniał minister Kwieciński, łączny budżet programu Dostępność plus to 23 mld zł. Zaznaczył, że realizowane działania są kierowane do wielu instytucji - np. szkół, uczelni czy ośrodków zdrowia. - Teraz czas, by przy realizacji tego programu powstawały również innowacje (...), które będą miały ujście na rynku - podsumował.

MIiR zapowiedziało, że w kwietniu ruszy nabór na innowacje związane nie tylko z Dostępnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR