Minister finansów: nie będziemy likwidować ZUS ani NFZ; obniżymy podatkiDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 14 września 2015 13:47


Nie likwidujemy ani NFZ, ani ZUS. Zmienia się jedynie płatnik - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Mateusz Szczurek, minister finansów.

Propozycja PO zakłada przede wszystkim ujednolicenie danin - PIT, składek na NFZ i ZUS. Minister tłumaczy, że wcielenie tego pomysłu w życie wiązałoby się również z obniżeniem podatków, zwłaszcza dla osób nisko zarabiających. Według szacunków Ministerstwa mowa tu  o korzyściach w wysokości pięciu tysięcy złotych rocznie dla osoby zarabiającej minimalną pensję i utrzymującej z niej współmałżonka i dwójkę dzieci.

Różnica zmniejszałaby się w miarę wzrostu dochodów w rodzinie, ale dla niemal wszystkich zatrudnionych będzie korzystna. Ta korzyść znika dopiero przy zarobkach na osobę w rodzinie uznawanych za bardzo wysokie, np. dla singla następuje to przy zarobkach rzędu 40 tys. zł miesięcznie.

Szczurek podkreśla, że pomysł PO nie oznacza likwidacji ani NFZ, ani ZUS. Nie zmieni się także wysokość składek. Zmieni się płatnik. Dziś jest nim z reguły pracodawca. Po wprowadzeniu reformy pieniądze będzie przekazywał budżet państwa. 

Koszty tego rozwiązania szacowane są na ok. 10 mld zł. Minister tłumaczy, że są one stosunkowo niewielkie, ponieważ są inteligentnie rozłożone. Zamiast wprowadzania kwoty wolnej od podatku o wartości 20 mld zł, kierowanej do wszystkich podatników PIT, z czego najbiedniejsi nie mogliby skorzystać, bo nie płacą podatku, korzyści skoncentrowane są tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne - wśród osób o najniższych dochodach.

Więcej: www.gazetaprawna.pl