Minister o propozycji jednorazowych dodatków dla emerytów: ma wymiar czysto polityczny

FINANSE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 kwietnia 2017 13:54


Minister o propozycji jednorazowych dodatków dla emerytów: ma wymiar czysto polityczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uważam, że wymiar tej propozycji jest czysto polityczny; łatwo rozdaje się pieniądze, jeśli się o nich nie decyduje - oceniła propozycję PSL ws. dodatków dla emerytów i rencistów minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska była pytana w środę (26 kwietnia) podczas konferencji prasowej o propozycję PSL ws. dodatków dla emerytów i rencistów. Zgodnie z nią, jednorazowy dodatek miałby wynieść od 200 zł do 500 zł - w zależności od świadczenia lub sumy świadczeń przysługujących danej osobie. Jeżeli świadczenie lub ich suma nie przekraczałyby 1 tys. złotych, dodatek wynosiłby 500 zł, kwota w przedziale 1 tys. - 1,2 tys. zł uprawniałaby do 400 zł dodatku, dodatek do świadczenie w przedziale 1,2 tys. - 1,6 tys. zł wynosiłby 300 zł dodatku, a osoby pobierające świadczenie powyżej 1,6 tys. zł otrzymałyby - zgodnie z projektem PSL - 200 zł.

- Uważam, że wymiar tej propozycji jest czysto polityczny i że łatwo rozdaje się pieniądze, jeśli się o nich nie decyduje - oceniła Elżbieta Rafalska. - My decydujemy o kształcie naszego budżetu, o wydatkach i bierzemy pełną odpowiedzialność za stan finansów publicznych - dodała.

Zwróciła uwagę, że propozycja PSL nie mogłaby być zrealizowana bez nowelizacji ustaw i wskazania dodatkowego źródła finansowania.

- Dodatki jednorazowe były powszechnie krytykowane jako system, który jest systemem niesprawiedliwym. My uznaliśmy, że trzeba wesprzeć emerytów o najniższych świadczeniach - argumentowała.

Rafalska przypomniała, że rząd podniósł niektóre świadczenia, w tym minimalne emerytury, do 1 tys. zł.

- Z tego systemu w największym stopniu skorzystali ubezpieczeni w KRUS-ie. O tym pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz powinien pamiętać. Ponad 350 tys. rolników skorzystało ze wzrostu minimalnego świadczenia - podkreśliła.

Zwróciła uwagę na system waloryzacji świadczeń.

- Waloryzacja za rok 2017, w związku z zapowiadaną inflacją na poziomie 2 proc., nie będzie już tak niska, jak w dwóch poprzednich latach, kiedy mieliśmy deflację. Rosną mocno wynagrodzenia, a mechanizm waloryzacyjny mówi, że waloryzacja opiera się o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. udział we wzroście wynagrodzenia. Myślę, że ta waloryzacja ustawowa będzie znacznie większa - mówiła szefowa MRPiPS.

1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł.

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia obecnie przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji - 100,44 proc. Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych a 7,50 zł - w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł - w przypadku emerytur częściowych.

Świadczenie przedemerytalne wynosi od 1 marca - 1040 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł, dodatek kompensacyjny - 31,44 zł.

Kwota bazowa do obliczania emerytur od 1 marca 2017 r. wynosi 3 tys. 536 zł i 87 gr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR