Minister Rafalska: minimalna podwyżka emerytury na poziomie 70 złmoney.pl/Rynek Seniora - 07 czerwca 2016 10:38


Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała w rozmowie z "Super Expressem" minimalną waloryzację na poziomie 70 zł miesięcznie od roku 2018. Taki pomysł miał już rząd Donalda Tuska, ale Trybunał Konstytucyjny pozwolił na wprowadzenie podwyżki tylko na rok - informuje money.pl.

Najniższa obecnie emerytura wynosi 882,56 zł i pobiera ją niemal 150 tys. osób. 1 marca 2016 r.ta grupa dostała zaledwie 2 zł podwyżki. Przy obecnych zasadach waloryzacji (decyduje inflacja powiększona o 20 proc. wzrostu wynagrodzeń) emerytury wzrosły w tym roku o zaledwie 0,24 proc. i był to - z powodu deflacji - najniższy przyrost od dekady.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce to zmienić od roku 2018. Elżbieta Rafalska stwierdziła w "Super Expresie", że nie może być tak, że najniższe emerytury nie pozwalają na pokrycie czynszu i innych podstawowych wydatków, tylko "wpychają" seniorów w strefę ubóstwa. W jakiejś części byłby mechanizm procentowy, ale dla tych najbiedniejszych zostałby uzupełniony o kwotową podwyżkę.

Czytaj też: Od roku 2018 będzie mieszana waloryzacja emerytur?

Money.pl przypomina, że do Trybunału Konstytucyjnego w lutym 2012 r. trafił wniosek ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy wprowadzającej kwotową waloryzację rent i emerytur. Podwyżka miała mieć wartość 71 zł dla wszystkich, czyli prawie tyle samo co w obecnej propozycji.

Wątpliwości prezydenta wzbudził fakt, że przez podwyżkę kwotową dla wszystkich emeryci z emeryturą pow. 1400 zł nie zachowają realnej wartości poborów. TK dziesięć miesięcy później potwierdził zgodność z konstytucją, ale tylko jednorazowego przeprowadzenia takiej operacji. Dwa lata później rząd Tuska zaproponował procentową podwyżkę emerytury z kwotą minimalną (36 zł).

Więcej: www.money.pl