Minister Rafalska: minimalna podwyżka emerytury na poziomie 70 zł

FINANSE

Autor: money.pl/Rynek Seniora   07 czerwca 2016 10:38


Minister Rafalska: minimalna podwyżka emerytury na poziomie 70 zł Rząd Beaty Szydło chce wprowadzić od roku 2018 minimalną waloryzację emerytur na poziomie 70 zł miesięcznie. Fot. Dan Moyle/Flickr.com (CC BY 2.0)

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała w rozmowie z "Super Expressem" minimalną waloryzację na poziomie 70 zł miesięcznie od roku 2018. Taki pomysł miał już rząd Donalda Tuska, ale Trybunał Konstytucyjny pozwolił na wprowadzenie podwyżki tylko na rok - informuje money.pl.

Najniższa obecnie emerytura wynosi 882,56 zł i pobiera ją niemal 150 tys. osób. 1 marca 2016 r.ta grupa dostała zaledwie 2 zł podwyżki. Przy obecnych zasadach waloryzacji (decyduje inflacja powiększona o 20 proc. wzrostu wynagrodzeń) emerytury wzrosły w tym roku o zaledwie 0,24 proc. i był to - z powodu deflacji - najniższy przyrost od dekady.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce to zmienić od roku 2018. Elżbieta Rafalska stwierdziła w "Super Expresie", że nie może być tak, że najniższe emerytury nie pozwalają na pokrycie czynszu i innych podstawowych wydatków, tylko "wpychają" seniorów w strefę ubóstwa. W jakiejś części byłby mechanizm procentowy, ale dla tych najbiedniejszych zostałby uzupełniony o kwotową podwyżkę.

Czytaj też: Od roku 2018 będzie mieszana waloryzacja emerytur?

Money.pl przypomina, że do Trybunału Konstytucyjnego w lutym 2012 r. trafił wniosek ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy wprowadzającej kwotową waloryzację rent i emerytur. Podwyżka miała mieć wartość 71 zł dla wszystkich, czyli prawie tyle samo co w obecnej propozycji.

Wątpliwości prezydenta wzbudził fakt, że przez podwyżkę kwotową dla wszystkich emeryci z emeryturą pow. 1400 zł nie zachowają realnej wartości poborów. TK dziesięć miesięcy później potwierdził zgodność z konstytucją, ale tylko jednorazowego przeprowadzenia takiej operacji. Dwa lata później rząd Tuska zaproponował procentową podwyżkę emerytury z kwotą minimalną (36 zł).

Więcej: www.money.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.