Modyfikacje systemu emerytalnego pod lupą SGH. Będą niższe świadczenia?

FINANSE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   31 maja 2016 13:18


Modyfikacje systemu emerytalnego pod lupą SGH. Będą niższe świadczenia? Eksperci z SGH przyjrzeli się zmianom w systemie emerytalnym od roku 1999. Fot. Fotolia

Z raportu naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wynika, że zmiany wprowadzone w ostatnich latach do systemu emerytalnego generują negatywne konsekwencje dla przyszłych emerytów. Opracowanie m.in. źle ocenia podział składki emerytalnej pomiędzy konta w ZUS i w OFE z 1999 r. oraz przesunięcie aktywów z OFE do ZUS na początku 2014 r.

Według raportu „Konsekwencje zmian w systemie emerytalnym z punktu widzenia osób ubezpieczonych” przygotowanego przez SGH na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych modyfikacje dokonane w powszechnym systemie emerytalnym w ostatnich latach prowadzą do zwiększenia ryzyka dla osób opłacających składki.

Potencjalnie niższe emerytury
Podział składki emerytalnej pomiędzy konta w ZUS i w OFE z 1999 r. (12,22 proc. i 7,3 proc. ) miał m.in. zwiększyć bezpieczeństwo emerytur. Cel ten nie został osiągnięty - zauważają autorzy raportu. 

Autorzy podkreślają, że dane dotyczące okresu od 1999 r. wyraźnie pokazują, że konta w ZUS i OFE wspierają się nawzajem, a zmiana proporcji podziału składki pomiędzy te konta prowadzi do potencjalnego zwiększenia zmienności łącznego stanu kont.

W raporcie można też przeczytać, że jeżeli przyjmiemy założenia stosowane w raportach Komisji Europejskiej, łączna wartość kont w ZUS oraz w OFE uczestników systemu emerytalnego w momencie przejścia na emeryturę może być niższa, co oznacza potencjalnie niższą emeryturę.

Skutki braku zaufania do ZUS i OFE
Zgodnie z wnioskami opracowania pracujący coraz mniej ufają instytucjom w systemie emerytalnym: zarówno ZUS, jak i OFE, przy czym obserwowany spadek zaufania do ZUS jest większy niż spadek zaufania do OFE. - Od 2013 r. pogarsza się opinia o ZUS, choć bez zmian pozostaje opinia o OFE, jednocześnie więcej osób nie ufa ZUS, niż darzy tę instytucję zaufaniem - czytamy w raporcie.

Brak wiary w stabilność systemu emerytalnego z jednej strony może zachęcać do dodatkowego oszczędzania (widać pewien wzrost zainteresowania IKE i IKZE), ale z drugiej może zachęcać do unikania płacenia obowiązkowych składek - dowodzą naukowcy z SGH. 

Utrata zaufania do systemu powszechnego, poza negatywnymi skutkami dla oszczędności emerytalnych Polaków, ma także potencjalnie negatywne skutki w postaci wzrostu efektu powodowanego przez klin podatkowy na rynku pracy. Jest on różnicą między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika zatrudnionego na pełny etat, a wynagrodzeniem „na rękę” i pokazuje opodatkowanie pracy w Polsce. Efekt ten ogranicza możliwości dostosowania na rynku pracy, a także może prowadzić do spowolnienia wzrostu gospodarczego.

Składka emerytalna postrzegana jako danina
Eksperci piszą ponadto, że zmiana podziału składki oraz przesunięcie aktywów z OFE do ZUS i umorzenie obligacji zmieniają też percepcję składek emerytalnych przez osoby ubezpieczone. Chodzi o to, że składka nie jest postrzegana jako forma oszczędności, ale jako danina publiczna, o której przeznaczeniu decydują władze, zmieniając elementy systemu emerytalnego. Żeby jego uczestnicy faktycznie zaczęli postrzegać swoje składki w charakterze oszczędnościowym, potrzebny jest wieloletni okres budowania zaufania do systemu - podkreślają autorzy raportu.

Autorzy opracowania podkreślają, że ważne jest prowadzenie działań mających na celu budowanie szerokiego zaufania społecznego do systemu emerytalnego. Wymaga to z jednej strony stabilizacji reguł gry, w tym przepisów dotyczących systemu emerytalnego. Z drugiej strony jest to potrzeba przekazywania jasnej i przejrzystej informacji, zrozumiałej dla wszystkich uczestników systemu.

Zgodnie z opinią ekspertów z SGH wzrost zaufania do systemu emerytalnego sprzyjać będzie podejmowaniu decyzji o dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę, tak aby uzupełnić dochody indywidualne po przejściu na emeryturę.

Cały raport dostępny TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR