Morawiecki wzorował się na Petru w pomysłach oszczędzania na emeryturę?

FINANSE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   11 marca 2016 10:52


Morawiecki wzorował się na Petru w pomysłach oszczędzania na emeryturę? Wicepremier Mateusz Morawiecki zdaniem Ryszarda Petru pomysł obowiązkowych pracowniczych programów emerytalnych zaczerpnął od Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Fot. Piotr Drabik/Flickr.com (CC BY 2.0)

Propozycje wicepremiera Mateusza Morawieckiego zachęcające do dodatkowego oszczędzania na emeryturę to pomysły Towarzystwa Ekonomistów Polskich z początku 2015 r. Kierował nim wówczas Ryszard Petru - donosi Gazeta Wyborcza.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru twierdzi, że raport z rekomendacjami ws. zwiększenia prywatnych oszczędności na emeryturę powstał na początku ubiegłego roku w kierowanym przez niego Towarzystwie Ekonomistów Polskich (TEP). Kopia dokumentu miała wówczas trafić także do Mateusza Morawieckiego. 

Propozycje grupy ekonomistów z TEP były dyskutowane podczas debaty u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Projekt zakładał wprowadzenie różnych form oszczędzania, ale w każdym z nich zebrane pieniądze można by wypłacać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego i tylko w postaci renty dożywotniej.

W pierwszym wariancie ekonomiści zaproponowali rozszerzenie pomysłu, który już dziś funkcjonuje w Polsce jako IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia społecznego). Drugi pomysł polegał na dopłaceniu przez państwo określonej kwoty - np. 1 tys. zł - na konto emerytalne każdemu Polakowi, który zdecyduje się na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę i będzie systematycznie wpłacał pieniądze przez kolejne pięć lat.

Trzecim wariantem było wprowadzenie obowiązkowych pracowniczych programów emerytalnych z dopłatą od firmy - i ten pomysł oszczędzania w ramach III filaru miał wykorzystać Morawiecki w swoim "Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.