Możemy mieć problem z wypłatą świadczeń emerytalnych

FINANSE

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   07 listopada 2014 15:57


Możemy mieć problem z wypłatą świadczeń emerytalnych

Aktualnie ok. 14,5 mln osób aktywnie płaci składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, samych emerytów jest ok. 5 mln. Nasze prognozy wskazują, że około roku 2060 te proporcje zasadniczo się zmienią. Liczba emerytów wzrośnie nawet o 3 mln osób, spadnie liczba osób płacących składki - wylicza Piotr Winciunas, wicedyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie składki pokrywają zaledwie 67 proc. wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku ze składek uzyskano około 120 mld zl, ale na emerytury i renty wypłacono 180 mld zł. Różnica była wpłacana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa.

- Jeżeli wszystkie te dane i prognozy się potwierdzą, to możemy mieć problem z wypłatą świadczeń, o ile nie znajdziemy jakiegoś innego rozwiązania - ocenił podczas sesji dot. polityki senioralnej na X Forum Rynku Zdrowia dyrektor Winciunas.

Coraz więcej stulatków
Wskazał przy tym na charakterystyczne zjawisko, potwierdzające ogólne tendencje, dotyczące wypłacanych stulatkom przez ZUS tzw. świadczeń honorowych.

- To świadczenie zostało wprowadzone w 1974 roku i na początku korzystały z niego autentycznie pojedyncze osoby. Za ubiegły rok takie świadczenie pobiera już 3 tys. osób. Przewidujemy, że w 2060 r. ta liczba co najmniej się podwoi albo potroi.

Świadczenie honorowe jest wypłacane w wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które obowiązuje w momencie uzyskania przez stulatka prawa do niego. Obecnie jest to powyżej 3,6 tys. zł.

- Uprawniony dostaje te pieniądze do końca życia - oprócz tego otrzymuje świadczenie, które przysługuje mu normalnie, czyli wypracowaną przez siebie emeryturę - dodaje dyrektor z ZUS.

Praca na emeryturze
Co ZUS może zrobić, żeby przeciwdziałać pogarszaniu się tych fatalnych dla systemu pomocy społecznej wskaźników?

- Powinniśmy dążyć do tego, żeby ograniczyć przywilej wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Zresztą z badania PolSenior wynika, że prawie 20 proc. osób, które mają prawo do emerytury, chętnie zostałoby w pracy - przekonuje Piotr Winciunas.

Truizmem wręcz jest dodawanie, że wysokość naszego świadczenia emerytalnego będzie zależała od tego, im dłużej będziemy pozostawać aktywni na rynku pracy.

Zdaniem dyrektora Winciunasa powinniśmy też wspierać pracodawców, aby utrzymywali miejsca pracy dla osób, które z racji wieku mają swoje ograniczenia.

Dłuższy urlop?
- Mówię tu o elastycznym czasie pracy, o skróceniu czasu pracy, być może nawet o wydłużeniu urlopu wypoczynkowego dla pewnej grupy osób aktywnie pracujących - wylicza wicedyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Np. są projekty, aby powyżej 65 r.ż. urlop wypoczynkowy wydłużyć o około 10 dni.

Na system emerytalny mają oczywiście wpływ poziom bezrobocia, jak i stan całej gospodarki.

- Dlatego musimy również dbać o to, żeby ściągalność składek była prawidłowa. Tzn. aby nie było takich sytuacji, że pracodawcy nie chcą zatrudniać ludzi na umowy o pracę i unikają płacenia składek do ZUS - podkreśla dyrektor Winciunas.

Obecnie przeciętna emerytura wynosi ok. 2,2 tys. zł brutto, renta 1,5 tys. zł, ale to są kwoty liczone wg tzw. starego systemu.

Coraz więcej osób wchodzi w ten nowy system emerytalny, który został wprowadzony w Polsce w 1999 r., oparty na trzech filarach. Tutaj przelicznik emerytalny jest mniej korzystny, więc emerytura wypłacana z pierwszego, zusowskiego filaru będzie mniejsza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.