Można połączyć emeryturę i rentę wypadkową

FINANSE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 11:00


Można połączyć emeryturę i rentę wypadkową Pobierających świadczenie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego przepisy traktują łagodniej niż rencistów uprawnionych do "zwykłej" renty z tytułu niezdolności do pracy. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Renta wypadkowa wywodzi się z innego rodzaju ubezpieczenia niż zwykła i można ją łączyć z emeryturą, ale nie wolno osiągać dodatkowych przychodów - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Nawet osoba dorabiająca do emerytury, która uległa w pracy wypadkowi, może się ubiegać z tego tytułu o rentę, także wtedy, gdy osiągnęła już powszechny wiek emerytalny. Co więcej - jeśli zrezygnuje z pracy, ma prawo pobierać jedno pełne świadczenie i połowę drugiego - informuje DGP. 

Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wpadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru, rentę wypadkową powiększoną o połowę emerytury albo emeryturę powiększoną o połowę renty wypadkowej.

Ta reguła nie ma jednak zastosowania wówczas, gdy osoba uprawniona osiąga jakikolwiek przychód (bez względu na jego wysokość oraz niezależnie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego). W takiej sytuacji można pobierać tylko jedno wybrane świadczenie.

Wypadkową rentę z tytułu niezdolności do pracy może uzyskać wyłącznie ten emeryt, który w momencie wypadku przy pracy (lub powstania narażenia na chorobę zawodową) podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Ponadto przyznanie tego świadczenia możliwe jest tylko wtedy, gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS wyda orzeczenie stwierdzające, że ubezpieczony stał się niezdolny do pracy oraz że ta niezdolność powstała w związku z tym wypadkiem lub chorobą zawodową.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.