MPiPS: ułatwimy emerytom przekazywanie organizacjom 1 proc.
Autor: PAP/Rynek Seniora   12 marca 2015 15:40

W resorcie pracy i polityki społecznej trwają prace nad rozwiązaniami, które ułatwią emerytom przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) - poinformował w czwartek (11 marca) szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister uczestniczył w konferencji "Rola sektora non-profit w świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej".

Szef MPiPS wskazał, że emeryci mają obecnie możliwość przekazania 1 proc podatku, ale jest to dla wielu z nich dość skomplikowana procedura, wymagająca m.in. wizyty w urzędzie skarbowym. - Mamy propozycję, by w porozumieniu z ZUS i KRUS - dwoma głównymi ubezpieczycielami w Polsce - usprawnić tę procedurę; jesteśmy w trakcie szukania najlepszego rozwiązania – powiedział minister.

Zaznaczył, że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania 1 proc. - Organizacje pozarządowe mają coraz większy udział w podatku dochodowym; mamy nadzieję że rozliczenie za 2014 r. będzie kolejnym rekordowym - dodał.

Jak podał Kosiniak-Kamysz, środki przekazywane w ramach 1 proc. to w skali roku ok. pół miliarda zł. Ze sprawozdania Ministerstwa Finansów wynika, że 56 proc. podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek przekazało na rzecz OPP łącznie ok. 506,6 mln złotych.

Zachęcam do przekazania 1 proc.
Minister za pośrednictwem mediów apelował w czwartek o korzystanie z możliwości przekazania jednego proc. podatku wybranej organizacji. - Nie warto zostawiać pustego miejsca, nie warto zapomnieć o wypełnieniu i wpisaniu organizacji pozarządowej. Warto wybrać tych, którzy pomagają, warto wybrać tych, którzy służą drugiemu człowiekowi, warto wybrać organizację pożytku publicznego. Zachęcam - wypełnijcie PIT i wpiszcie 1 proc. – przekonywał.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych w 2015 r. dostępny jest na stronach internetowych Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz BIP MPiPS. W wykazie tym znajduje się obecnie ok. 8 tys. uprawnionych organizacji. Czas na rozliczenie z fiskusem mija 30 kwietnia.

Możliwość przekazywania 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego istnieje w Polsce od 2004 r. Początkowo podatnik sam dokonywał przelewu 1 proc. na konto wybranej organizacji. W 2008 r. procedurę tę ułatwiono - w zeznaniu podatkowym wystarczy wskazać, kogo chcemy wesprzeć. Jak informuje resort finansów 1 proc. mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A. Aby to zrobić, na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku muszą złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.